Rehberler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu kurulmasını istiyor

Pandeminin turizmde yarattığı düşüş nedeniyle iki yıla yakın süredir işsizlikle mücadele eden turist rehberlerinin yaşadıkları sıkıntıya her fırsatta dikkat çeken Türkiye Turist Rehberleri Birliği (TUREB) Başkanı Suat Tural'ın çağrısı, 19 Kasım'da gerçekleşen TBMM bütçe görüşmelerinde CHP Muğla Milletvekili Ramazan Girgin tarafından dile getirildi.

23/11/2021 12:46
Rehberler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu kurulmasını istiyor

Konuşmasında Türkiye'nin fahri tanıtım elçileri olan turist rehberlerinin pandemi boyunca bir kuruş dahi destek alamadığını ve acil hibe desteği ihtiyacını aktaran Girgin, TUREB Başkanı Suat Tural'ın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu kurulması talebini komisyona iletti.

Milletvekili Girgin, “Ülkemizin fahri tanıtım elçileri olan turist rehberlerimize pandemi süresince hiçbir desteğin verilmediğini biliyoruz. Ülkemizde 10.000’i aşkın rehber var her yıl 1000’i aşkın rehber buna ekleniyor. Rehberlerimiz pandemide işsiz kaldı. Bir kuruş destek alamadılar. Rehberlerimizin pandemi dönemine yönelik zararlarını karşılayacak bir hibe desteği mutlaka yapılmalıdır” dedi.

TUREB Başkanı Suat Tural'ın sözlerine destek veren CHP Muğla Milletvekili Girgin, “Rehberlerimiz Barolar Birliği bünyesinde olduğu gibi TUREB bünyesinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu kurulmasını talep ediyorlar. Bu konuda yasal düzenleme mutlaka yapılmalıdır. Bu vesileyle rehberler için rehberlerin sosyal güvence ile çalışmasını sağlayacak yasal düzenlemenin acil olarak hayata geçirilmesi gerekmektedir” diye konuştu.

 

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.