Pegas'ın ardından Coral ve Anex... Üç yeni havayolu geliyor

Pegas'ın ardından Rusya’daki diğer Türk kökenli tur operatörleri Coral ve Anex de benzer şekilde Türk lisanslı Antalya merkezli, Rusya odaklı yeni havayolu kuruyor.

18/04/2022 11:21
Pegas'ın ardından Coral ve Anex... Üç yeni havayolu geliyor

Rusya’ya uygulanan yaptırımlar nedeniyle zor durumda kalan bu ülkedeki tur operatörleri soruna çözüm arayışları devam ediyor. Konuyla ilgili olarak bir yandan uçak kiralama leasing (Lessör) ve sigorta şirketleri ile görüşmeler yapılırken bir yandan da hükümetler düzeyinde yürütülen çalışmalar yapılıyor. Bu kapsamında yaptırım kapsamına girmeyecek yeni havayolu şirketleri kurulması devreye girdi.

Bu yöndeki çalışmaları destekleyip kolaylaştırmak amacıyla yeni havayolu kurulması ile ilgili Sivil Havacılık yönetmeliğinde değişiklikler yapıldı. Değişiklik üzerine Rusya’dan charter uçuş yapacak ilk havayolu da kuruldu.

İlk adım Pegas’tan

Rusya’daki Türk kökenli tur operatörlerinden Pegas bünyesinde bulunan Rusya lisanslı iki havayolu Pegas Fly ve Nordwind Air’e Türk lisanslı Antalya merkezli Southwind adıyla yeni bir havayolu kurdu.

Rusya’daki Türk kökenli diğer tur operatörleri Coral ve Anex de benzer şekilde, Türk lisanslı Antalya merkezli Rusya odaklı yeni havayolu kuruyor.

Pegas, Coral ve Anex’in havayolu şirketleri

Rusya’daki Türk kökenli tur operatörlerinden Pegas’ın Nordwind (63 uçak), Pegas Fly (2 ), Anex’in Azur Airlines (35),Coral’ın Royal Flight (20 ) olmak üzere toplam 120 uçağı var. Bunların hepsiRusya lisanslı.

Turizmgazetesi'nde yer alan habere göre, yeni havayolu kuruluşları Sivil Havacılık yönetmeliğinde yer alan kolaylaştırıcı değişiklikler kapsamında kuruluş sermayesi 15 milyondan 6 milyona en az uçak sayısı 5’ten 3’e düşürülmesi başta olmak üzere çeşitli düzenlemelerden sonra geldi.

“Rus şirketlerinden Türkleşme atağı”

Havacılık sektörünü izleyen Musa Alioğlu konuyla ilgili olarak Yeni Birlik Gazetesi’ndeki köşe yazısında Rus şirketlerinden Türkleşme atağı” başlıklı yazısında şunlar aktardı:

“Rus şirketlerinin veya havayollarının Türkleştirilmesi operasyonuna karşılık Rusya'nın nasıl bir tavır takınacağı belli değil. Türkiye'ye en fazla turist gönderen bir ülke olarak Rusya ile ilişkilerin zarar görmemesi için nasıl bir yol izleneceğini bekleyip göreceğiz. THY ve Pegasus'un blok koltuk vermesi iyi ilişkilerin sürmesi için atılan önemli ve yerinde bir karar.

Türkiye, daha önce maddi olarak destek verdiği Türk orijinli Rus şirketlere tekrar destek verme kararını açıklarken, Rusya ile ilişkilerini bozmamak için dört bir yandan çok büyük gayret gösteriyor.

Rus turistleri başka ülkelere kaptırmama yolunda atılacak her adımı dikkatle atıp, ABD ve Avrupa Birliği ile de olası siyasi krizin önüne geçmek durumuyla karşı karşıya bulunan Türkiye, bu işi öyle veya böyle başarmak zorundadır.”

 

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.