Paket tur değişiklik tasarısına karşı Brüksel'de savaşa girmek zorundayız

Almanya’da seyahat endüstrisinin farklı alanlarından meslek örgütleri ve kuruluşlar, yönetmelikte yapılmak istenen değişikliğe itiraz ediyor. Sektör temsilcileri yayınladıkları ortak bildiride getirilmek istenen düzenlemelerin şirketlere ağır maliyetler yüklediği, bunun da tüketicilere paket turu daha pahalı hale getireceği belirtiliyor.

29/02/2024 12:05
Paket tur değişiklik tasarısına karşı Brüksel'de savaşa girmek zorundayız

Gündeme geldiği günden beri tartışılan Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun hazırladığı Paket Tur Yönetmeliği Değişiklik Tasarısı dün görüşüldü.

AB'de rezerve edilen tüm paket tatillerin yüzde 41'inin Almanya'da satıldığı anımsatılarak Paket Seyahat Direktifi'nin Alman pazarı üzerinde çok büyük bir etkisi olacağı belirtilen ortak bildiriyi; Alman Seyahat Birliği (DRV), Alman Turizm Birliği (DTV), Federal Bağımsız Seyahat Şirketleri Birliği (ASR), Almanya Otelciler Birliği (IHA), İnternet Seyahat Acenteleri Birliği (VIR).Forum anders reisen ve Uluslararası Otobüs Turizmi Birliği (RDA) imzaladı. "Sektör olarak Brüksel'de savaşa girmek zorundayız" denilen bildiri AB Komisyonu'na sunuldu.

Bildiride şöyle deniyor:

“Pazarı bozar, tüketiciye de firmalara da zarar verir”

* AB Komisyonu'nun hazırladığı yasa tasarısı iyi hazırlanmamıştır. Tasarıda adil rekabet kuralları hiçe sayılıyor. Pandemiden yanlış sonuçlar çıkarılıyor

* Yasa tasarısı seyahat pazarının yapısını olumsuz yönde değiştirecek.

* Avans ödeme miktarının planlanan düzenlemesi gereksiz ve aşırıdır.

* AB Komisyonu yasa tasarısının temel noktalarını tarafsız bir şekilde yeniden değerlendirmeli. Teknik hatalar taslaktan çıkarılmalı.

“AB paket turlarının yüzde 41'i Almanya'dan”

Öngörülen ek tüketici koruma gereklilikleri paket tatiller için daha fazla fiyat artışına yol açacak. Turizm Gazetesi'nde yer alan habere göre, bu da tüketicilerin kendi seyahatlerini kendi riskleri altında bir araya getirmek için paket tatil rezervasyonu yapmaktan kaçınmalarına neden olacak.

AB'de rezerve edilen tüm paket tatillerin yüzde 41'i Almanya'da satıldığı için Paket Seyahat Direktifi'nin Alman pazarı üzerinde çok büyük bir etkisi olacaktır.

Belgede dernekler, yeni seçilen AB Parlamentosu üyelerinden, özellikle orta ölçekli yapılarla ilgili olarak piyasa koşullarını dikkate almalarını istiyor. Ek olarak, öngörülen kuralların önceden pratik bir teste tabi tutulması gerekecektir. Çünkü o zaman AB Komisyonu tarafından önerilen bazı düzenlemelerin etkisiz ancak maliyetli ve pratik olmadığı ortaya çıkacaktır.

Bürokrasi ve maliyetleri artırır

Komisyon taslağında öne sürdüğü ek gerekliliklerin çoğu, her tür seyahat sağlayıcısı için bürokrasiyi, çabayı ve maliyetleri artırıyor.

Sektör tarafından tek taraflı olarak karşılanacak ek bir ulusal kriz fonunun getirilmesi, paket tatilleri müşteriler için gerçek bir katma değer olmadan daha pahalı hale getiriyor.”


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.