Otellere 'Maymun Çiceği' uyarısı

DSÖ maymun çiçeği hastalığı konusunda alarm verirken, çok fazla turist ağırlayan Antalya’da risk artmış durumda. Uzmanlar özellikle otellerin ortak kullanım ürünlerine dikkat etmesi gerektiğini söylüyor.

25/07/2022 12:46
Otellere 'Maymun Çiceği' uyarısı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) maymun çiçeği hastalığı konusunda uyarıda bulundu. DSÖ, hastalığın hızla yayıldığını ve küresel bir krize dönüştüğünü söyledi.

Riskli şehirler arasında yer alan Antalya için de Antalya Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Figen Yıldırım, uyarılarda bulundu. Yıldırım, özellikle otellerde havlu, nevresim gibi ortak kullanılan ürünlerin hijyenine dikkat çekti.

ANTALYA TURİZM KENTİ OLDUĞU İÇİN RİSKLİ BÖLGELER İÇİNDE YER ALIYOR

Antalya’nın riskli bir bölge olduğunu daha önce de söylediklerini kaydeden Yıldırım, antalyaekspres'ten Dilan Eray imzalı haberde, “Antalya, turizm kenti olması dolayısıyla riskli bölgeler içerisinde yer alıyor.

Bu büyüyen uluslararası salgının kontrolü, halk sağlığı görevlileri, klinisyenler ve topluluk arasında bilgileri yaymak, uygun teşhis testleri elde etmek, temaslı izlemeyi uygulamak ve etkilenen bireylerin ve temaslılarının tıbbi bakıma erişimini sağlamak için dikkatli bir koordinasyon gerektirmekte.

TURİSTLER DE, OTELLER DE HİJYENE DİKKAT ETMELİ

Bu yüzden Antalya’da özellikle otellerde hijyene çok dikkat edilmesi gerekiyor. Ortak kullanılan havlu, nevresim gibi ürünlerinin temizliğine dikkat edilmesi gerekiyor. Turistler de oteller de hijyene çok dikkat etmeli. Bu hastalığın temasla bulaşan bir şey olduğunu biliyoruz” dedi.

Şu an bilindiği kadarıyla Antalya’da vakanın tespit edilmediğini söyleyen Yıldırım, “Bu konuda zaten bize bilgi verilmiyor. Ama doktorlar arasında kurduğumuz iletişim doğrultusunda biliyoruz ki Antalya’da vaka yok ancak riskli bir şehir olduğumuzdan dolayı tedbiri asla elden bırakmamak gerekiyor” şeklinde konuştu. 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.