Oteller yüzde 15 indirime gidiyor

Bu yıl Türkiye’ye gelecek Rus ve Avrupalı turist sayısındaki düşüş beklentisi Türklere yaradı. Etstur Direktörü Suat Özbek, “Oteller, boş yerleri doldurmak için yüzde 15 indirim yaptı” dedi.

31/12/2019 23:40
Oteller yüzde 15 indirime gidiyor

Rusya ve bazı Avrupa ülkelerinde Türkiye’ye gelen turist sayısında beklenen düşüş, en çok Türk turiste yaradı. Türkiye’de tatil bölgelerinde olan oteller yüzünü Türk turiste dönerken, fiyatlarını da neredeyse 2013 seviyelerine çekti. Bu çerçevede yapılan erken rezervasyonlarda da büyük bir artış yaşandı. Geçen yıl 4.5 milyon Rus turist Türkiye’ye gelirken, bu yıl gelen Rus turist sayısında yüzde 25’lik bir düşüş yaşanabileceği ifade ediliyor.

Etstur Yurtiçi Turlar Direktörü Suat Özbek, ”Eğer turist sayısında geçen yılki seviyeler yakalanırsa bütün sektörün bayramlaşması gerekir” dedi.

Rusya ve AB ülkelerinde gelen turist sayısında yaşanan düşüş sonrası boş kalan oteller, Türk turistlerle açığı kapatmaya çalışıyor. Erken rezervasyonun bitiş tarihine sayılı günler kala Türk tatilcilerin elini çabuk tutması gerektiğine dikkat çeken Etstur Yurtiçi Turlar Direktörü Suat Özbek, “Geçen yıl mayıs ayında bu yılın mayıs ayına kadar erken rezervasyon satışlarında kişi sayısında yüzde 51 artış yaşandı. Ciroda da yüzde 60 artış oldu. Daha pahalı satmadık. Ancak ortalama gecelemeler arttı. 1 kişin yaptığı geceleme sayısı 4.6’dan 5.2’ye çıktı. Ortalama yüzde 10’luk artış yaşandı. Fiyatlar 2013 yılına döndü. Bu fiyat düşüşündeki en büyük etken dış pazarlardan gelen talebin azalması” dedi.

Bu yıl Türkiye’ye gelmeyen turistlerin geçen yıl ortalama 8 gece konaklama yaptığına dikkat çeken Özbek, “Etstur olarak ise 5.2 geceleme ortalama yakaladık. Rus pazarından yüzde 25 düşüş olabilir mi tereddütleri yaşanıyor. Bu düşüş 1 milyon kişi anlamına geliyor. Bu yıl gelmeyecek 1 milyon turist toplamda 8 milyon geceleme yapıyordu. Biz ise bu yıl 200 bin kişiye fazladan satış yapıyoruz. Ortalama 5 gece konaklıyorlar. Bu da yaklaşık 1 milyon geceleme yapıyor. Eğer turist sayısında geçen yılki seviyeler yakalanırsa bütün sektörün bayramlaşması gerekir” dedi. Etstur olarak kişi sayısında minimum yüzde 40 artış beklediklerini, yurtiçinde 720 bin kişiye ulaşmayı hedeflediklerini ifade eden Özbek, “Toplamda ise 1 milyon kişiye ulaşacağız” ifadelerini kullandı.

ORTALAMA 5 GECE

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde Türkiye ile alakalı olumsuz algı yönetimi yürütüldüğüne dikkat çeken Özbek, “Fransa’da, Türkiye riskli destinasyon olarak gösteriliyor. Belçika’dan da gelenlerde azalma var. Türkiye geçen yıldan daha az yabancı ziyaretçi ağırlayacak. Bunu öngören birçok otel de yüzünü iç pazara döndü. Birçok tesiste minimum yüzde 15 indirim oldu. Bu öngörüyle yola çıkıp iyi satış yapanlar oldu” dedi.

Seçimlere katılım yüksek olacak

Gelen turist sayısında bir düşüş yaşanması beklenirken, açılan yeni otellerin de olduğunu dile getiren Suat Özbek, “Avrupa ve Rus pazarındaki düşüşe dikkat etmek gerekiyor” diye konuştu. Seçim tarihi öncesinde ve sonrasında boşuklar olduğunu belirten Özbek, “Seçime göre ayarlamalar yapıldı. Buradan bakıldığında seçimlere katılımın da yüksek olabileciğini söyleyebiliriz. Haziran ayı için yapılan rezervasyonlar geçen yıla göre çok az arttı” dedi.

2 bin 500 otele direkt bağlantı

ETSTUR Online Ürün Müdürü Arzu Topuzdağ da, “Teknoloji çağının yaşandığı günümüzde insanların seyahat alışkanlıkları da değişti. Yeni nesil konaklama trendleri gelişti” dedi. Yeni birimle birlikte Anadolu turizminin gelişimine de katkı sağlanacağını anlatan Topuzdağ, “5 odalı küçük bir işletme de İstanbul’daki 5 yıldızlı bir oteli de bünyemize katmayı hedefliyoruz. Online’da satışlarımızı arttıracağız. Hepsine tek tek ulaşacağız. Küçük otellerin ihtiyaçlarını çok iyi bildiğimiz için onlara daha uygun ürünler vereceğiz. Şu anda 2 bin 500 bin civarı tesisi ulaştık” dedi.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.