Oteller sular altında kaldı... Lodos Bodrum’u fena vurdu

Muğla’nın Bodrum ilçesinde bu sabah saatlerinde başlayan şiddetli lodos ilçede hayatı felç etti. Sahile vuran dev dalgalar nedeniyle oteller, ev ve işyerleri sular altında kaldı. Bazı işyerlerinin levhaları ve çatıları uçtu, maddi hasar meydana geldi.

11/12/2022 22:06
Oteller sular altında kaldı... Lodos Bodrum’u fena vurdu

Muğla'nın Bodrum ilçesinde bugün sabah saatlerinde başlayan ve öğleden sonra sağanak yağış ile birlikte şiddetini arttıran şiddetli lodos nedeniyle turistik ilçede hayat felç oldu. Yaşar Anter imzalı habere göre, saatteki hızı 70 kilometreyi aşan fırtına nedeniyle ilçeden Datça- Datça'dan Bodrum'a feribot seferleri yapılamadı.

24 saat önce yapılan uyarılarla birlikte balıkçı kayıkları limana demirlerken açıkta kalan tekneler karaya sürüklendi, maddi hasar meydana geldi. Açıkta olan teknelerin kaptanları ise  bulundukları yerlerden balıkçı barınaklarına kaçtı. Bazı amatör balıkçı kayıkları ise demir tarayıp karaya sürüklendi.

DEV DALGALAR SAATLERCE EV VE İŞYERLERİNİ DÖVDÜ

Kumbahçe Mahallesi ile Ortakent Mahallesi'nde sahile hızla gelen ve 10 metre yüksekliğe kadar çıkan dev dalgalar nedeniyle sahildeki ev, kafeterya, restoran ve oteller sular altında kaldı. Dalgalar Cumhuriyet Caddesi'ne kadar çıkarken sahildeki işyerlerinin masa ve sandalyeleri sular altında kaldı. Deniz dalgalarla birlikte 20 metre kadar içeriye girdi.

İlçede şiddetli lodos nedeniyle evlerin güneş enerjilerinde, bazı işyerlerini çatılarında ve tabelalarında hasar oluştu. İlçede lodosun etkisini sürdüreceği akşam saatlerinde sağanak yağışın etkili olacağı belirtildi.

KARAYOLU GÖLE DÖNDÜ, ULAŞIM DURDU

Muğla'nın Bodrum ve Milas ilçeleri ile Aydın'ın Söke ilçesi arasındaki ulusal karayolunda bugün akşam saatlerinde meydana gelen aşırı sağanak yağış nedeniyle Bafa ve Pınarcık köyleri arasındaki 4 dere taştı.

Dağlardan gelen sel suları ve toprak ile birlikte karayolunda yaklaşık 1,5 metre yüksekliğinde su seviyesi yükselince bazı araçlar yolda kaldı. Vatandaşların iş makinaları ile kurtarıldığı süre içerisinde Bodrum–İzmir karayolunda trafik yaklaşık iki saat yapılamadı, uzun araç kuyrukları oluştu. Bölgeye karayolları ve Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından sevk edilen iş makinalarının sel sularının gitmesini sağlayan kanallar açması ile ulaşım kontrollü olarak verilmeye başlandı.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.