Otelin reklamlarına yasak kararı: Müfettiş görevlendirildi

Bir oteli 9 bin kişiye birer metrekare şeklinde satmaya kalkan VClub'ın TV'lere, internet sitelerine verdiği Okan Bayülgen'li reklamlar durduruldu, müfettiş görevlendirildi.

13/12/2022 15:27
Otelin reklamlarına yasak kararı: Müfettiş görevlendirildi

TV'lere, internet sitelerine verdiği Okan Bayülgen'li reklamlarda yüksek gelir garantisi sunarak bir metrekarelik hisselerle 9 bin kişiye otel satmaya kalkan VClub'ın reklamları durduruldu.

Ticaret Bakanlığı, tüketiciyi aldatıcı ve yanıltıcı tanıtım yapan firmaları mercek altına alırken Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun çerçevesinde, Reklam Kurulu, tüketicileri aldatıcı ve yanıltıcı tanıtım gerçekleştiren işletmelere yönelik olarak inceleme gerçekleştiriyor.

Sabah'tan Dilek Güngör'ün haberine göre, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu da bu konulara yer veren TV reklamlarını kısıtladı. Ayrıca Okan Bayülgen'in tanıttığı VClub'la ilgili de müfettiş görevlendirildi. Soruşturma ise sürüyor.

SPK DE İNCELİYOR

Bir ticari faaliyetin gelirine ortak olma vaadiyle vatandaştan para toplayan, yüksek gelir vaat eden şirketle ilgili olarak Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) da inceleme yapıyor.

200 MİLYON TL TOPLADILAR

Daha önce bol vaatli reklam kampanyalarıyla vatandaştan para toplayan birçok şirket sonunda batmıştı. Klasik bir ponzi sisteminin benzerini bu kez yasal kılıfa uydurmaya çalışarak sunan VClub, Okan Bayülgen'li reklamlarla herkesi Alaçatı ve Bodrum'da otel sahibi yapmayı vaat ediyor. Alaçatı ve Bodrum otelleri için bu yolla 1.000 kişiden 200 milyon TL'den fazla para toplandı. Yeni ponzi sistemi şöyle işliyor: Alaçatı'da 132 odalı The S Oteli tapuda 1/9000 hisseye bölündü. Otel birer metrekare şeklinde vatandaşa satılıyor. Bir metrekarelik hisse için vatandaştan 325 bin TL isteniyor. Kaba bir hesapla, otel 3 milyar TL değerlemeyle vatandaşa satılmaya çalışılıyor. Hisse alanlara otelin gelirinden pay verileceği de iddia ediliyor. Ancak otelin ne gelir yaratacağına ilişkin bilgi de verilmiyor.

NE OLMUŞTU?

Bireysel yatırımcılara küçük bütçelerle ve tapulu olarak yatırım olanağı sağladığını iddia eden VClub, Alaçatı ve Bodrum otelleri için bu yolla 1.000 kişiden 200 milyon TL'den fazla para toplamıştı. VClub'un kurucuları Bülent Öztürk ve Barış Soydan'ın pazarladığı Alaçatı'daki doğal sit alanında kurulu 132 odalı The S Oteli'nin ise tapu kayıtlarında haciz çıkmıştı.

VClub reklamlarında, Çeşme Alaçatı otelinde 10.000 kişiye tapu verileceği iddia edilmişti. Bodrum Torba'da ise yazlık evler 2+1'ler 350 bin, 1+0'lar 67 bin 500 TL'den pazarlanıyor. Herkese garantili kâr ve yurtdışında tatil vaadinde bulunuluyor. Alaçatı'daki otel 1/9000'lik paya ayırarak satılmaya çalışılırken, hisse sahibi olanlara 30 bin TL kira verileceği öne sürülmüştü Otelin 1 metrekaresi yani tek tapu bedeli 1 Aralık itibarıyla 325 bin TL'den satışa çıkarılmıştı. Bu mantığa göre otelin değeri 3 milyar TL'yi buluyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.