Otel yatırım maliyeti dört yılda 3 kat arttı

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıkladığı fiyatlara göre geçen yıl 5 yıldızlı otelin arsa hariç yatak başına birim maliyeti 2020 yılında 196 bin TL iken 2024’te üç kat artarak 699 Bin TL’ye yükseldi. 2022’de de 454 Bin TL olan yatak başına yatırım maliyeti 2024’te 699 Bin TL oldu.

05/02/2024 14:04
Otel yatırım maliyeti dört yılda 3 kat arttı

Ekonomi Gazetesi Seyahat Endüstrisi sayfasındaki habere göre, 2634 sayılı "Turizmi Teşvik Kanunu" ve "Kamu Taşınmazlarının Turizm Yatırımlarına Tahsisi Hakkında Yönetmelik" hükümleri uyarınca bakanlığın açıkladığı, butik otelden 5 yıldızlıya otele, pansiyondan yat limanı ve golf tesisine kadar yatırım ve diğer işlemlerinde esas alınan, fiyatlara göre yatırım maliyeti dört yılda üç kat arttı.

Bakanlık her yıl otel ve diğer turizm amaçlı yatırımlarının tür ve sınıfına göre yatak ve metrekare başına maliyetini TL olarak açıklarken Türkiye Kalkınma Bankası (TKB) daha önce otellerin tür ve sınıfına göre arsa hariç, inşaat, donanım, tesisat ve diğer konularda yatırım maliyetini dolar bazlı olarak açıklıyordu. Buna göre 5 yıldızlı bir otelin arsa, yatak, mobilya vs gibi donanım hariç yalnız inşaat maliyeti 70 Bin Dolar civarında.

En ucuz otel inşaatı Türkiye’de

Bu arada otel yatırımlarının yalnız inşaat maliyeti üzerinden diğer ülkeler ile karşılaştırmalı olarak yapılan araştırmaya göre Türkiye’de inşaat maliyeti diğer ülkelerden daha ucuz.

Cushman & Wakefield’in ülkelerde otellerin oda içi yatak, perde, mobilya ve diğer alanlar ile arsa bedeli dışında, yalnız inşaatın baz alındığı hesaplamaya göre İngiltere’de 5 yıldızlı otelin oda inşaatının birim başına maliyeti 188 ile 239 Bin Euro arasında değişirken bu rakam Türkiye’de 76 ile 127 Bin Euro arasında.

Ülke ve şehirlerde fiyatları değiştiği için arsa hariç tutularak yapılan otellerin tür ve sınıfına göre oda başına inşaat maliyeti araştırmasında Çek Cumhuriyeti ve Romanya’da 3 yıldızlı otellerde maliyetler Türkiye’den ucuz ama 5 yıldızlı otellerin bu ülkelerde bile Türkiye daha ucuz.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Tüm güncellemelerden e-posta yoluyla haberdar olun.