Oda fiyatları geçen yıla göre %130 arttı... Seyahatseverlerin 2023 sömestr tatili tercihleri belli oldu

Okulların kısa bir süre önce ara tatile girmesi, yılın yorgunluğunu atmak isteyen ebeveynleri ve çocuklarını tatil rotalarına yönlendirdi.

27/01/2023 14:14
Oda fiyatları geçen yıla göre %130 arttı... Seyahatseverlerin 2023 sömestr tatili tercihleri belli oldu

Neredekalcom, geçen sene sömestir dönemi ve bugünlerde ailelerin seyahat aramalarını, trendleri ve tercihlerini paylaştı. 20.000’e yakın konaklama tesisi ve tur operatörlerinin fiyat aralıkları baz alınarak, yıllık fiyat artış istatistiği çıkarıldı. İstatistiğe göre, geçtiğimiz yıl ara tatil dönemine göre konaklama fiyatları %130 oranlarında artış gösterdi.

Bu artış tatilseverleri tercihlerinde değişiklik yapmaya yönlendirdi ve 2022 yılı sömestir döneminde en çok aranan tema kayak otelleri olurken, 2023 sömestir döneminde bu arama yerini bungalovlara bıraktı ve en çok aranan konaklama türü bungalovlar oldu. Bungalovları ise, pansiyonlar ve apart oteller takip etti.

Sömestirde en çok fiyat artışı Muğla’da yaşandı

Geçen seneki ara tatil dönemine kıyasla fiyatlar en çok Muğla’da arttı. Muğla’da oda fiyatları %217 oranında yükseldi. Buna rağmen tatilseverler Bodrum’dan vazgeçmedi ve tatil öncesi süreçte en çok çağrı yönlendirilen bölge Bodrum oldu.

Tercihler değişti

2022’nin aynı döneminde ara tatil için en çok tercih edilen destinasyon kayak tatiliyle ön plana çıkan Kartepe olurken, Kartepe’yi Afyon’un termal destinasyonu Gazlıgöl ve Sapanca takip etmişti.

Buna karşın 2023 yılı sömestir döneminde, İstanbul, Ankara, Bursa gibi büyük şehirlere yakınlığı nedeniyle Sapanca en çok tercih edilen destinasyon oldu. Soğuklardan biraz olsun uzaklaşmak isteyenler Bodrum’u tercih ederken her mevsimin vazgeçilmezi Kapadokya ara tatilde en çok tercih edilen üçüncü rota oldu. 

En çok tatil araması büyük şehirlerden yapıldı

Her yıl olduğu gibi bu yıl da en çok tatil araması İstanbullu seyahatseverler tarafından yapıldı. İstanbulluları Ankaralılar ve İzmirliler takip etti.

Tatil araması yapan kitle değişti

Turizmde karar mercii olarak başı çeken 35 yaş ve üstü grup tahtını bu tatil döneminde genç nesile kaptırdı. Ara tatil öncesinde en çok tatil aramasını 25-34 yaş arası genç yetişkinler yaptı. Onları 18-24 yaş grubu izledi.

Bugüne kadar en çok tatil araştırması yapan 35-44 yaş grubu ise üçüncü sıraya geriledi. Tatil aramaları yıllardır kadın ağırlıklı tüketici kitlesi tarafından yapılırken, bu dönemde %60’a varan erkek tüketici araması gerçekleşti ve alışılmış dinamiklerin değiştiği gözlemlendi.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.