Müzelere zam yapılmasını gerektirecek bir maliyet artışı yok

Türkiye’deki ören ve müze giriş ücretlerine yapılan zam hakkında değerlendirmelerde bulunan DENTUROD Başkanı Gazi Murat Şen, müzelere zam yapılmasını gerektirecek bir maliyet artışının olmadığını söyledi.

10/09/2018 13:40
Müzelere zam yapılmasını gerektirecek bir maliyet artışı yok

Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletme Merkezi Müdürlüğü Strateji Geliştirme ve Gelirler Müdürlüğü’nün yazısı ile Döner Sermaye İşletme Merkezi Müdürlüğü'nce alınan yönetim kurulu kararıyla Türkiye’deki ören ve müze giriş ücretlerine zam yapıldı. Denizli Pamukkale Örenyeri giriş ücretinin de 1 Ekim 2018 tarihinden itibaren 35 TL’den 50 TL’ye çıkartılması kararı alındı. 

Bu karara istinaden açıklamalarda bulunan DENTUROD Başkanı Gazi Murat Şen, 2018 yılının başından itibaren müze ve ören yerlerine zam yapılmasını beklediklerini fakat zam yapılırken yerli vatandaşların müze ve ören yerlerini ziyaret etmesini kolaylaştıracak indirimlerin de yapılması gerektiğini belirtti.

Bu indirimler yapılmadan gelen zamların yerli ziyaretçi sayısını ciddi manada olumsuz etkileyeceğini ifade eden Şen, Pamukkale'ye giriş ücretinin yüksek olmasından dolayı Pamukkale'yi Denizli halkının ziyaret etmesinin neredeyse imkansız hale geldiğini söyledi.

Bu zamlar yerli turisti müze ve ören yerlerinden uzaklaştırır

DENTUROD Başkanı Gazi Murat Şen, Pamukkale'yi ziyaret edemeyen yerli vatandaşların müze ve ören yerlerinden uzaklaşacağını, kültürel ve doğal varlıklarımızın gelecek nesillere aktarılabilmesi için buraların vatandaşların ulaşabileceği bir ücret tarifesi ile yerli vatandaşlara sunulması gerektiğini vurguladı.

Müze kart uygulamasının vatandaşlara daha iyi tanıtılması gerektiğini belirten Şen, 30.09.2018 tarihine kadar 50 TL bedelle müze kart alan kişilerin 1 yıl boyunca tüm müze ve ören yerlerine 365 gün ücretsiz girebileceğini söyledi.

Başkan Şen, yurtdışındaki örneklerinde olduğu gibi yerli vatandaşlara ayda bir gün ücretsiz ören yeri ve müzelerin ziyaretinin sağlanmasının da yerli ziyaretçi açısından olumlu olacağın ıbelirtti.

Yapılan zamdan doğan gelir bakanlığa mı, Sicpa'ya mı gidecek?

Gazi Murat Şen, ayrıca geçen yıl ihalesi yapılan müze ve ören yerlerinin 9 yıllığına Sicpa isimli yabancı menşeli bir şirkete ihale edildiğini, bu şirketin 9 yıllığına 3.907.000.000 TL yaklaşık bedelle mayıs ayından itibaren ören yeri ve müzelerin işletimini aldığını, bu süreçte ören yeri ve müzelere bu zammın yapılmasını gerektirecek bir maliyet artışının olmadığını vurguladı.

İlgili firmanın ana giderinin işçilik ücretleri olduğunu, işçilik ücretlerinin de yılbaşından itibaren değişmediğini, yapılan zammın Sicpa isimli şirkete mi bakanlık gelirine mi katkı yapacağını merak ettiklerini söyledi.

Parayı Pamukkale'den kazananlar, bölge turizmine katkı sağlamıyor

DENTUROD Başkanı Gazi Murat Şen, geçmişte Pamukkale'de işletmecilik yapan şirketlerin de burayı işlettikleri süre boyunca Denizli ve Pamukkale turizmini geliştirmek adına bir çalışma yapmadıklarını, kent merkezindeki esnafa katkı vermediklerini belirterek, bundan sonraki dönemde işletmecilerin buradan para kazanıp, hiçbir şekilde bölge turizmine katkı vermeden çalışmalarını istemediklerini söyledi.

Şen, "2 milyonu aşkın yerli ve yabancı ziyaretçi ile Türkiye'de en çok ziyaret edilen ören yeri olan Pamukkale'ye Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’u davet etmek istiyorum. DENTUROD olarak, şehir turizmini geliştirecek önerilerimizi bakanımıza iletmek istiyoruz" dedi.  

Yorumlar