Müze otel açılış için gün sayıyor

The Museum Hotel Antakya, açılış için gün sayıyor. Mayıs ayında hizmete girmesi planlanan otelin açılışına, Bakan Ersoy da katılacak.

12/03/2019 15:50
Müze otel açılış için gün sayıyor

Antakya’da, The Museum Hotel Antakya’nın inşaat çalışmaları sırasında ortaya çıkan ve aralarında dünyanın en büyük tek parça mozaiğinin de bulunduğu eserler müzeye dönüşüyor. 17 bin metrekarelik alana sahip olan otelin inşaat çalışmaları sırasında tamamı Türk arkeolog, restoratör mimarlardan oluşan ekip tarafından gerçekleştirilen arkeolojik kazılarda Helenistik dönemden başlayarak İslami döneme kadar birbirini izleyen 5 kültür katmanı ve günümüze kadar gelen 13 farklı medeniyete ait esere ulaşıldı.

Gerçekleşen kazılarla birlikte bir zaman tüneline dönüşen inşaat alanında bulunan eserler, müze haline getirildi. Müze, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilecek. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Hatay’a yaptığı ziyaret sırasında Asfuroğlu Ailesi’nin ev sahipliğinde, The Museum Hotel Antakya’nın içinde açılacak olan ‘Necmi Asfuroğlu Arkeoloji Müzesi’ndeki eserleri inceledi. Asfuroğlu Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Sabiha Asfuroğlu’dan eserler ve proje hakkında detaylı bilgi alan bakan Ersoy, mayıs ayında müze ve oteli tekrar ziyaret edeceğini ve açılışa katılacağını söyledi.

120 MİLYON DOLARA MÂL OLDU

2009 yılında başladıkları projeyi, 2019 Mayıs ayında tamamlayacaklarını aktaran Sabiha Asfuroğlu, “Anadolu’nun en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Antakya’da hayata geçirmeye hazırlandığımız projemiz ülkemizin turizmi açısından da büyük önem taşıyor. Antakya’mıza yeni bir soluk getirmesini ve dünyaya yeni bir pencere açmasını bekliyoruz. 10 yıllık süreçte 120 milyon dolar yatırımla hayata geçirdiğimiz projede yüzlerce kişiye istihdam sağlamaktan dolayı da çok mutluyuz” dedi.

Bulunan eserler arasında, 1050 metrekareden oluşan dünyanın en büyük tek parça mozaiğinin bulunduğu arkeolojik parkur ile birlikte aralarında Eros heykelciği ile sikkeler, metal objeler, mimari parçalar ve pişmiş toprak eserlerinde olduğu 30 bine yakın arkeolojik eser ortaya çıkmıştı. Yapılan çalışmalarda çeşitli üniversitelerden alanlarında uzman akademisyenlerden oluşturulan bir bilim heyeti de görev aldı.

Yorumlar