Tom Cruise vazgeçmiş, kaçtı... Milyon Dolar verse de çatıda film çekemez

Görevimiz Tehlike serisinin yeni filminin çekileceği iddiasıyla gündeme gelen Kapalıçarşı'ya zarar vermenin cezası 2 yıl hapisten başlıyor. Fatih Belediyesi başkan danışmanı Okan Erhan Oflaz, Skyfall'a atıfta bulunarak, "Milyon Dolar verseler Kapalıçarşı'nın çatısına motosikletle çıkma şansı yok" dedi.

30/07/2023 23:36
Tom Cruise vazgeçmiş, kaçtı... Milyon Dolar verse de çatıda film çekemez

Daha önce birçok Hollywood filminin çekimlerinin yapıldığı 562 yıllık Kapalıçarşı'nın, 'Skyfall'un çekimleri sırasında çatı kiremitleri kırılmış ve bu durum büyük tepki görmüştü.

Tarihi çarşı, son olarak Tom Cruise'un başrolünü oynadığı ve ortak yapımcısı olduğu Görevimiz Tehlike: Ölümcül Hesaplaşmalar'ın ikinci bölümü için çekim mekanı olarak düşünüldüğü iddiasıyla gündeme geldi. Ancak görüntülerin ortaya çıkmasıyla film çekiminin iptal edildiği öne sürüldü.

"ZARAR VERMENİN CEZASI İKİ YIL HAPİSTEN BAŞLIYOR"

Habertürk'ten Mehmet Çalışkan'ın haberine göre 45 bin metrekarelik alanda kurulu bulunan Kapalıçarşı, 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu ile korunuyor. Fatih Belediyesi Başkan Danışmanı Okan Erhan Oflaz, Habertürk'e yaptığı açıklamada bu konuda "Şimdi gelseler bir milyon dolar verseler Kapalıçarşı'nın çatısına motosikletle çıkma şansı yok. Böyle bir müdahalenin yapılması kanun kapsamında suç. İki yıl hapisten başlıyor" dedi

Oflaz, tarihi çarşının çıkarılan özel kanunla 2009 yılında beş aşamalı süreçle restore edildiğini belirterek, "Kapalıçarşı, 2500 ayrı mülkiyetten oluştuğu için, kat mülkiyetine konu edilemiyor. O nedenle 2016'da TBMM'nden geçen 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu'nda yapılan değişiklikle 'Kapalıçarşı Kat Malikleri Yönetim Kurulu' (Kapalıçarşı Yönetim) diye bir yapı oluşturuldu.

KAPALIÇARŞI'NIN RESTORASYONUNA 25 MİLYON LİRA HARCANDI

Özel güvenlik ve yapılaşma sorumluluğu dernekten alınıp Kapalıçarşı Yönetimi'ne devredildi. Onunla birlikte dokuz esnaftan ve dört daimi temsilcinin yer aldığı yönetim kurulu oluştu. Valilik temsilcisi, İstanbul Büyükşehir Belediye temsilcisi, Fatih Belediye temsilcisi ve vakıfların temsilcisi daimi temsilci olarak atandı.

Bu yönetim kuruluyla birlikte Kapalıçarşı'nın restorasyon süreci hızlanmaya başladı. Bu projelendirme, o dönemin en büyük restorasyon projesidir. Yaklaşık 25 Milyon Lira harcandı" dedi.

Kapalıçarşı'nın çatısının da yaklaşık 10 Milyon Liraya restore edildiğini anlatan Oflaz,  Kapalıçarşı'nın yıllık ziyaretçi sayısının 90 milyona kadar çıkabildiğini söyledi.

"ŞİMDİ 1 MİLYON DOLAR VERSELER KAPALIÇARŞI'NIN ÇATISINA MOTOSİKLETLE ÇIKAMAZ"

‘James Bond’ serisinden ‘Skyfall’un Kapalıçarşı’nın çatısında motosikletle çekilen sahnelerine de değinen Okan Erhan Oflaz, çatının, kiremitlerin tarihi olmadığını belirterek "Çatı zaten perişandı. En son 1954’te tadilat görmüş. Bizim çatıya el attığımız 2016’ya kadar kimse müdahale etmemiş. (Kapalıçarşı çatısında motosikletli çekim) O dönemde ''Ya kardeşim, Kapalıçarşı elden gidiyor. Bu perişanlığı bir an önce ortadan kaldırın'' diyebileceğimiz bir görüş çıktı ama sonuç itibarıyla anıt esere bir saygısızlıktı.

O dönemde yapılan şeylere saygısızlıktı. Şimdi gelseler bir milyon dolar verseler Kapalıçarşı'nın çatısına motosikletle çıkma şansı yok. Bu da 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na dayalı. Böyle bir müdahalenin yapılması kanun kapsamında suç. İki yıl hapisten başlıyor.

‘Görevimiz Tehlike: Ölümcül Hesaplaşma’nın ikinci bölümünün çekimleri için Kapalıçarşı’ya keşfe gelinmesiyle ilgili de Oflaz, "Normalde aslında basına gizlilik olması lâzımken, bir set gezisi yapılması düşünülmüş. Fakat oradaki esnaflardan birinin kendi güvenlik kamerasından aldığı görüntüleri servislemesi neticesinde Tom Cruise kaçtı. Şu anda vazgeçmiş" dedi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.