MICE acentelerine net mesaj: Siz hayalini kurun, biz gerçekleştirelim...

Balkanların önde gelen DMC’lerinden Devim Tours, MICE acentelerini Bosna Hersek’e davet ediyor... Destinasyonun, vizesiz ulaşılabilir olması ve 1,5 saatlik uçuş mesafesinde bulunması gibi genel avantajlarının yanında; kültür, tarih ve gastronomisiyle de öne çıktığını belirten Devim Tours Başkanı Bülent Biçer, acentelere: “Siz Balkanlar’da yapacağınız organizasyonların hayalini kurun, gerçekleştirmeyi bize bırakın” diyor.

04/07/2022 12:50
MICE acentelerine net mesaj: Siz hayalini kurun, biz gerçekleştirelim...

Seyahat acentelerinin Balkanlar’daki güvenilir iş ortağı Devim Tours, Bosna Hersek’in MICE potansiyelini, Türk turizmcilere tanıtmak için çalışmalarını hızlandırdı. Ülkenin sahip olduğu turizm ürünlerini MICE acentelerine tanıtmak için info tur düzenleyen Devim Tours, bu alandaki çalışmalarını, önümüzdeki günlerde İstanbul’da düzenleyeceği etkinlikle devam ettirmeyi planlıyor.

“Vatanım Türkiye, memleketin Bosna”

Devim Tours’un bölgedeki başarısında, kurucusu Bülent Biçer’in rolü büyük... 7 kuşak Türkiye’de yaşayan Boşnak bir ailenin mensubu olan Bülent Biçer, kendini “Vatanım Türkiye, memleketim Bosna” diye tanımlıyor.

1973 yılında İzmir Bornova’da dünyaya gelen Bülent Biçer, ata vatanı Bosna’ya dönüş hikayesini ise şöyle anlatıyor: “1992-1995 yılları arasında yaşanan savaşta Boşnaklarla dayanışmak için, Türkiye’de ilk dernek İzmir’de kuruldu. Ablam Av. Şenay Biçer, derneğe öncülük eden kişilerden biriydi. O dönemler Aliya İzzet Begoviç, ‘Savaş sonrasında bize doktor, mimar, mühendis lazım’ diyerek yüksek öğrenim görmesi için birçok Boşnak genci, Türkiye’ye göndermişti. Üniversite çağlarındaydım. Bosna’dan gelen arkadaşlarla ekmeğimizi bölüştük... Gençliğimin en güzel dostluklarını onlarla yaşadım. Aramızda çok güçlü bağlar oluştu. Savaşın yarattığı duygusal travmanın ardından oluşan bu bağlar, yüzümü Bosna’ya çevirmeme neden oldu.”

“Türkiye’deki Boşnak nüfusu, Bosna’dakinden fazla”

Turizme 2003 yılında İzmir’de kurduğu seyahat acentesi ile girip, 2009 yılında profesyonel olarak Bosna’da faaliyet göstermeye başlayan Bülent Biçer, 2011 yılında Devim Tours’u kurdu. Aynı zamanda kokartlı rehber olan Bülent Biçer, Bosna Hersek’le Türkiye arasındaki kültürel bağların turizm açısından önemli bir potansiyel barındırdığını ifade ederek şunları söylüyor: “Türkiye’yle çok güçlü bağlarımız var. Bosna Hersek’te yaşayan Boşnak’tan çok daha fazlası Türkiye’de yaşıyor. 5.5 milyon civarında Boşnak kökenli vatandaşın Türkiye’de yaşadığını tahmin ediyoruz. Bu çok önemli bir potansiyel. Küçük bir anekdot anlatayım, İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Benjamina Karic Saraybosna belediye başkanı seçildiğinde, sosyal medya hesabından yayınladığı kutlama mesajında ‘Dünyada en çok Boşnak’ın yaşadığı İstanbul’dan selam olsun’ diye bir ifade kullanmıştı.

Ayrıca sadece Boşnaklar değil, Türkiye’nin herhangi bir ilinden buraya gelen vatandaşlar da Boşnaklar kadar aramızdaki kültürel bağları hissedebiliyor. Bu durum, turizm motivasyonu açısından çok önemli bir unsur.”

“1,5 saat uçuş mesafesinde ve vizesiz!”

Bülent Biçer, destinasyonun avantajlarını ise şöyle anlatıyor: “Bosna Hersek 1,5 saat uçuş mesafesinde ve vizesiz! Türk Havayolları’nın sadece İstanbul’dan haftada 21 uçuşu var. Bu durum tur planlarımızda esnekliğin yanında fiyat açısından da önemli avantaj sağlıyor.”

“Antalya bütçesiyle, Bosna ve Belgrat’ta organizasyon yapabilirsiniz”

Bosna Hersek’in MICE segmentinde Türkiye marketi için kaliteli ve ekonomik bir ürün olduğunu vurgulayan Bülent Biçer, “Örneğin ekim-kasım aylarında Kıbrıs ve Antalya otellerinin organizasyon takvimlerinde aşırı bir yoğunluk görüyoruz. MICE acenteleri, aynı dönemlerde, aynı bütçeyle Bosna veya Belgrad’da organizasyonlarını yapabilirler. Bosna Hersek’in, özellikle eşli bayi toplantıları için çok iyi bir destinasyon olduğunu da belirtmek isterim.”

Makul fiyat, yüksek kalite...

Bosna Hersek’in tarih, kültür ve gastronomisiyle güçlü bir ürün olduğunu anlatan Bülent Biçer, fiyat olarak da avantajlarını koruduklarını savunuyor, “Mutfağımızın iyi olmasının yanında fiyatlarımız da oldukça makul. Örneğin İtalya’ya giden turist, bir pizza ve bir kadeh şaraba 70 euro öderken burada aynı kalitede bir pizza ve şarabı 10 euroya alabiliyor.”

Devim Tours, Balkanlar’ın tamamında hizmet veriyor

Faaliyetlerine Bosna Hersek merkezli olarak devam etmelerine rağmen Balkanlar’ın her köşesinde hizmet verebilen bir altyapıya sahip olduklarının altını çizen Bülent Biçer, çalışmalarına ilişkin şunları söylüyor: “Bosna Hersek’te lisanslı bir tur operatörüyüz. Aynı zamanda İzmir’de, Türkiye irtibat ofisimiz olarak faaliyet gösteren A grubu seyahat acentemiz var. Her iki ülkede de partnerlerimizin karşısında resmi ve eksiksiz bir şekilde yer alıyoruz.

Şirketimiz Bosna Hersek merkezli olsa da Balkanlar’ın tamamında ürün geliştirip, çözüm üretebiliyor. Hazır tur paketlerinin yanında, istenen özel turları da iş ortaklarımız için tasarlayabiliyoruz.

2017 yılında elde ettiğimiz başarılar nedeniyle Bosna Hersek devleti tarafından ödüllendirilmiş bir şirketiz. O yıl toplam 17 bin pax yapmıştık.  Bosna’ya gelen kayıtlı turistin yüzde 30’unu biz getiriyoruz. Aynı zamanda Karadağ ve Belgrad’da da ofislerimiz var.”

“Balkanlar’da 11 yıllık operasyon tecrübesine sahibiz”

Bosna Hersek’i MICE destinasyonu olarak Türkiye’deki tüm acentelere tanıtmak istediklerini anlatan Bülent Biçer, sözlerine şöyle devam etti: “Hiç mütevazi olmadan şunları söyleyebilirim, ‘Türkiye’deki acenteler, Balkanlar’da yapacakları organizasyonları tasarlayıp hayalini kursunlar; bizden de gerçekleştirmemizi istesinler...’ Balkanlar’da 11 yıllık operasyon tecrübesine sahibiz. Fuar organizasyonundan devlet törenlerine kadar her işi yaptık. 10 kişiden 10 bin kişiye kadar operasyonlara cevap verebilecek güce ve ‘net-work’e sahibiz.”

“Balkanlarla ilgili her konuda bizi arayabilirsiniz”

Bosna Hersek’te turizmi geliştirmeyi, ticaretin ötesinde bir misyon olarak gördüğünü ifade eden Bülent Biçer, Türkiye’deki tüm turizmcilere hiçbir beklenti içinde bulunmadan yardımcı olmaya hazır olduklarını belirterek şunları söyledi: Türkiye’deki tüm meslektaşlarım, bizi Balkanlar’daki irtibat ofisi olarak görebilir. İlla müşterimiz olmak zorunda da değiller. Yardıma ihtiyaçları olduğunda veya Balkanlar’la ilgili herhangi bir konuda bilgi almak için bizi hiç çekinmeden arayabilirler. Telefonum her zaman açık; numaramı da paylaşabilirseniz sevinirim. (+38763272703) İsteyen mail yoluyla da ulaşabilirler. ([email protected]) Öğrenci guruplarından sporcu gruplarına kadar hangi konuda yardıma ihtiyaçları olursa olsun, bizi arayabilirler. Aynı zamanda DEİK’e bağlı DTİK’in Saraybosna temsilcisiyim. Bu anlamda, Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı sorumluluğum var. Özellikle tekrar ediyorum, Türkiye’deki tüm meslektaşlarım, Balkanlar’la ilgili her konuda, hiç çekinmeden bizi arayabilirler.”

Bülent Biçer Kimdir?

1973 yılında İzmir Bornova’da doğdu. Suphi Koyuncuoğlu Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra yüksek öğrenimini Marmara Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü’nde tamamladı. 2003 yılında İzmir’de kurduğu seyahat acentesi ile sektöre girdi. 2009 yılında Bosna’da profesyonel olarak turizm faaliyetlerine başladı. 2011 yılında Devim Tours’u kurdu. Balkan eksperi bir DMC olarak hizmet veren Devim Tours, Türkiye’nin önde gelen tur operatörlerinin bölgedeki operasyonlarını yürütüyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.