Mevlüt Çavuşoğlu açıkladı... Antalya’da 51 bin yatak depremzedelere ayrıldı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kahramanmaraş’ta 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde meydana gelen ve toplam 10 ilde büyük bir yıkıma sebep olan iki büyük deprem sonrasında, başta Antalya olmak üzere Türkiye’nin birçok bölgesindeki otellerde depremzedelerin konaklamasına yönelik toplantılara katıldı.

08/02/2023 13:13
Mevlüt Çavuşoğlu açıkladı... Antalya’da 51 bin yatak depremzedelere ayrıldı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kahramanmaraş’ta 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde meydana gelen ve toplam 10 ilde büyük bir yıkıma sebep olan iki büyük deprem sonrasında, başta Antalya olmak üzere Türkiye’nin birçok bölgesindeki otellerde depremzedelerin konaklamasına yönelik toplantılara katıldı. Bakan Çavuşoğlu, 36 ülkeden 3 bin 319 arama kurtarma personelinin sahada ve depremzedeler için 3 ilde 50 binin üstünde yatağın hazır olduğunu söyledi.

Antalya’da Muratpaşa-Lara, Manavgat-Side ve Alanya’da yapılan üç toplantıda Bakan Çavuşoğlu, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ve TÜROFED’e bağlı AKTOB, ALTİD, BETUYAP, KETAV gibi kuruluşların yönetimleri ve üyesi olan otellerin sahipleri ve yöneticileriyle depremzedelerin otellerde konaklamasına yönelik planlamalar gerçekleştirildi.

Otellerde 50 binin üstünde, kurum misafirhanelerinde 4 bin 380 yatak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, şöyle konuştu: "Antalya’ya gelerek burada üç ayrı toplantı gerçekleştirdik. Sabah Lara-Kundu bölgesinde, daha sonra Manavgat-Side bölgesinde, Alanya’ya geçtik kalabalık heyetler, otel sahipleriyle bir araya geldik. Antalya’da da bir kriz merkezimiz var. İlgili arkadaşlarımız, kurumlarımız yoğun şekilde çalışıyorlar. Bugünkü yaptığımız bu toplantıların neticesinde, vatandaşlarımızın deprem bölgesinden gelip kalabilmesi için 50 binin üzerinde bir yatak kapasitesine ulaştık.

Ayrıca kamu kurumlarımızın misafirhaneleri var ve bunların hepsini de depremzedelere ayırdık, yaklaşık 4 bin 380 yataktan bahsediyoruz. Vatandaşlarımızın bugünden itibaren Antalya’da otel sahipleri olsun gerekse devletimizin imkanları olsun gelip yerleşme imkanına sahip olacaklar. Tüm turizmcilerimize gerçekten canı gönülden teşekkür ediyorum. Özellikle AKTOB, MASTOB, ALTİD, BETUYAP, Kemer bölgesinde de ilgili kuruluşumuz hepsi yoğun çaba sarf ettiler.

Kapalı olan oteller de depremzedeler için açılacak

Bazıları şu anda otelleri açık, otellerin müsait olan kapasitelerini depremzedelere ayırdılar. Birçok otelde Kemer, Alanya, Manavgat bölgesinde kış sezonu sebebiyle kapalı, ama birçoğu otellerini bazılar 1-2 gün içinde hatta bazıları yarın açacaklar. Bazıları tadilatta. Yani otellerini depremzedeler için açacaklar.

Orta ve uzun vadede eğer barınma ihtiyacı olursa neler yapabileceğimizi de bugün kurumlarımız ve işletme sahipleriyle görüştük. Güzel fikirler geldi, onların üzerinde çalışacağız ama şu an acil olan barınma ihtilacı olan vatandaşlarımıza Antalya, Muğla, Mersin gibi şehirlerimizde bu imkanları vermektir.” (DHA)

 

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.