Matbah Restaurant’tan Türk Mutfağı Haftası’na özel 'İstanbul Menüsü'

Türk mutfağının dünyaya tanıtılması amacıyla 21-27 Mayıs tarihleri arasında kutlanacak “Türk Mutfağı Haftası” süresince Matbah Restaurant, konuklarına, özel olarak hazırlanan 'İstanbul Menüsü' sunacak.

21/05/2022 12:47
Matbah Restaurant’tan Türk Mutfağı Haftası’na özel 'İstanbul Menüsü'

Türk mutfağının dünyaya tanıtılması amacıyla 21-27 Mayıs tarihleri, “Türk Mutfağı Haftası” olarak kutlanacak. Bu hafta boyunca, İstanbul başta olmak üzere ülkemizdeki otel ve restoranlarda ve ülkemizde faaliyet gösteren yerli ve yabancı otel zincirlerinin yurt dışı otellerinde “İstanbul Menüsü”nün hazırlanarak servis edilecek.

Türkiye'nin Leziz Tatları, Özgün Nitelikleriyle Dünyaya Açılıyor

Anadolu’nun binlerce yıl öncesine uzanan köklü tarihinden beslenen Türk yemekleri, sağlıklı, yaratıcı ve sürdürülebilir yapısıyla ön plana çıkıyor. Selçuklu ve Osmanlı saraylarında, sayısız medeniyetle etkileşim kurarak şekillenen Türk lezzetleri, engin bir kültürel birikimi günümüze taşıyor.

Ürünlerin tek bir parçası bile boşa harcanmadan hazırlanan yemeklerle süslenen masalar, ekolojik açıdan da sürdürülebilir olan bir lezzet geleneğini gözler önüne seriyor. Vejetaryen ve vegan beslenme için de sınırsız seçenekler sunan, turşuları ve sirkeleriyle şifa kaynağı olan Türk mutfağı, aynı zamanda tüm yeme içme trendlerine cevap verecek potansiyele sahip bir dünya mutfağı niteliğine ve zenginliğine sahip.

Türk mutfak kültürü, yemek ile sağlığı doğrudan ilişkilendiriyor

Türkiye’nin bereketli coğrafyası ve iklim çeşitliliğinin verdiği zengin flora ve fauna, Türk mutfağının oluşmasında belirleyici rol oynayan unsurlar arasında yer alıyor. Türk yemekleri, verimli topraklarda yetişen kaliteli tohumlardan elde edilen yerel malzemelerle ve zengin bir doğanın ürünü olan çok çeşitli sebze ve meyvelerle hazırlanıyor. Türk mutfak kültürü, yemek ile sağlığı doğrudan ilişkilendiriyor ve zeytinyağı ile pişirilen lezzetleri de sofralardan eksik etmiyor.

Bu zengin mutfak, her biri asırları aşan bilgi birikiminin yansıması olan dillere destan tatlarını sunarken de, geleneklerin ve bu alandaki kültürün de gelecek kuşaklara aktarımını sağlıyor.

Bu kapsamda, 21-27 Mayıs tarihleri arasında, tüm dünyadaki Türkiye Büyükelçiliklerinde ve ülkemizde kutlanacak olan Türk Mutfağı Haftası ile bu kadim mutfağın hikayesi, tüm derinliği ile uluslararası ölçekte tanıtılacak. Bu sayede, tarifler eşliğinde Türk mutfağının geleceğe iz bırakan yaklaşımı, kaliteli malzemeleri, özünde katıksız olması, sürdürülebilirliği, dünya beslenme trendlerine uygunluğu ve bin yılları aşan kültürü daha geniş kitlelerle buluşacak.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.