Lüks otel göçmen barınağı olacak

New York’ta yenilenen eski Milford Plaza’da bulunan lüks otel New York’a gelen göçmenlerin yeni sığınağı olacak. Otel göçmenler için “insani yardım merkezi” haline getiriliyor. Geceliği 400 Dolar olan otelin sığınmacılara kapılarını ne zaman açacağı şimdilik belli değil.

18/10/2022 15:04
Lüks otel göçmen barınağı olacak

Manhattan’ın merkezinde bulunan gösterişli otel, yüzlerce göçmen aileye ev sahipliği yapacak. Belediye Başkanı Eric Adams, Row NYC’nin şehirdeki bir sığınmacı akınıyla baş etmek için “insani yardım merkezine” dönüştürüldüğünü duyurdu.

200 göçmen aile kalacak

Adams, pahalı Times Meydanı’nda ve eskiden ikonik Milford Plaza’da bulunan dört yıldızlı Row NYC otelinin başlangıçta 200 göçmen aileye ev sahipliği yapacağını ve önümüzdeki haftalarda daha da fazlasını üstlenebileceğini söyledi.

Bir zamanlar “her şeyin merkezinde” olarak tanımlanan ve geceliği 400 Dolar olan otel, 1.000’den fazla odaya sahip.

Mayıstan bu yana 18 bin 600 göçmen geldi

New York’a Mayıs ayından bu yana 18 bin 600 göçmen geldi. Şehirde olağanüstü hal ilan edilirken, evsizler için ayrılan yerlerden tutun da lüks gemilere kadar her yer onlara ayrıldı. Şimdi de sıra lüks otellere geldi.

The Anatolia Post'ta yer alan habere göre, Belediye Başkanı Eric Adams şehrin aile odaklı İnsani Acil Müdahale ve Yardım Merkezinin yakında çocuklu ailelere hizmet vermeye ve onlara hak ettikleri özen ve şefkati sunmaya başlayacağını söyledi. Adams “Ekibimiz bu ailelerle çalışmaya devam edecek ve gerçekten New York’ta kalmak isteyip istemediklerini değerlendirecek ve eğer istemiyorlarsa istedikleri yerlere ulaşmalarına yardımcı olacak” dedi.

Öte yandan Randall Adası’nda sadece yetişkinlere yönelik bir çadır kent yardım merkezinin yakında açılması planlanıyor. Bu tesisin başlangıçta Bronx’taki Orchard Plajı’nda açılması planlanmıştı, ancak sel sorunları bu fikirden vazgeçildi. Göçmenlerin vergi mükelleflerine bir sonraki aşamada 1 milyar dolara mal olması beklenirken Adams, ayrıca şehrin devlet okullarına 5 bin500 göçmen çocuğun kaydedildiğini de söyledi.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.