Lezzet Avcıları Side’de buluştu

Gastronomi sanatı ve sunumunun gelişmesini amaçlayan Chaine des Rotisseurs Derneği’nin organizasyonları içerisinde yer alan geleneksel Chaine yemeği, Antalya’nın tarihi dokusu ile ünlü Side’nin Gurme restoranı Alma’da gerçekleşti.

21/07/2022 11:11
Lezzet Avcıları Side’de buluştu

Antalya’nın lezzet avcısı tadım ustaları, dernek üyeleri, eşleri ve misafirleri Side’nin tarihi dokusu içinde yer alan gastronomi merkezi Alma Restauran’da buluştu. Geleneksel Chaine yemeği öncesi özel içeceklerin yer aldığı kokteyle katılan Chaine des Rotisseurs Antalya üyeleri, daha sonra gece için hazırlanan özel menüde yer alan yemeklerin tadına baktı.

Çıtır Agria Üzerinde Buharlanmış Avocadolu Kral Yengeç, Tereyağlı Briochi Üzerinde Hardallı Steak Tartar, Köy Erişteli Ve Trüflü Baby Kalamar Carbonara, Jumbo Karides Izgara Ve Bisk Sos Yatağında Karidesli Dolgulu Canneloni, Karadut Sorbe, Baklalı Midye İçi Sotesi Üzerinde Dry Aged Lahos ve tatlı olarak Kadayıf Krokanlı Orman Meyveleri ile Alma Beyaz Çikolatasından oluşan birbirinden lezzetli yemeklerin içeceklerle eşleştirildiği menü tadım ustalarından tam not aldı.

Chaine des Rotisseurs Derneği Antalya Başkanı M. Nihat Tümkaya yemekte bir konuşma yaptı, Alma Restaurant Kurucu ortakları Mahmut Gökkaya ve Evren Ahmet Emiroğlu’na, Antalya ve Side Gastronomisine katkıları ile geleneksel yemeğe yaptıkları ev sahipliği nedeniyle Yönetim Kurulu adına teşekkür etti ve derneğin onur belgesini sundu.

Nihat Tümkaya ayrıca, Alma Restaurant İşletme Müdürü Serkan İzkesen, Mutfak Executive Şef Mert Yalçıner, Danışman Şef Dilek Yetkiner, Sous Şef Cengizhan Öztürk ve mutfak ekibine, yemekleri sırasına göre ritüellik sunumla masalara ulaştıran ve mükemmel bir ekip yönetimi sergileyen Restaurant Müdürü Ulaş Karaoğlu'na, Bar Müdürü Umut Anamotya'ya, Misafir İlişkileri Müdürü Canan Karakurt'a ve gecede emeği geçenlere Antalya Yönetim Kurulu adına teşekkür etti.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.