Latin Amerika yolcu krizi... Rusya THY'ye karşı sertleşiyor

Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği, Ruslara "Türk Hava Yolları'nın hizmetlerinden yararlanmanın uygun olup olmadığı konusunda düşünmelerini" tavsiye etti.

23/04/2024 14:01
Latin Amerika yolcu krizi... Rusya THY'ye karşı sertleşiyor

RBC'nın dün manşetten verdiği haberine göre Rusya Büyükelçiliği, bu çağrıyı "THY, ülke vatandaşlarını Latin Amerika ülkelerine transit uçuşlara amadığı için" yaptı. Diplomatik misyonun basın servisi bunu RBC'ye verdiği demeçte, "Sorun ciddi. Türk yetkililerin olayın ciddiyetinin ne kadar farkında olduklarını bilmiyoruz. Rusya'nın İstanbul Başkonsolosluğu, ortaya çıkan sağlıksız duruma havayolu şirketinin (THY) dikkatini çekti. Büyükelçilik de Türk Dışişleri Bakanlığı ile hem yazılı yani resmi notayla hem de sözlü olarak temasa geçti. Henüz net bir yanıt alınamadı" dedi.

Büyükelçiliğe göre, son haftalarda İstanbul havalimanından Latin Amerika'ya transit uçuş için geçiş yapan Rus vatandaşlarının uçağa binmelerine izin verilmediği vakalar yaşandı. Eçlilik, bu yolcuara THY çaışanlarının "pek doğru olmayan davranışlar içine girdiğini" de savundu. İddialara göre THY, varış ülkelerinin Rusların kabulüne ilişkin katı kurallar koyduğunu ifade ediyor ve bunları dönüş biletinin mevcudiyeti, nakit para bulundurulması, otel rezervasyonu, turizm dışında bir seyahat amacı olması durumunda gezinin amacıyla ilgili destekleyici belgeler olarak talep ediyor.

Büyükelçiliğin basın servisi, Türk Hava Yolları'nın bu bilgiyi internet sitesinde Türkçe ve İngilizce olarak yayınladığını ancak Rusça olarak yayınlamayı reddettiğini belirtti. Yaşanan bu sorun Rusya Büyükeliliği'nin  23 Nisan sabahı "Türk havalimanlarında hakları ihlal edilen Ruslara yönelik bir dizi tavsiye yayınlayacağiı" belirtildi. Ocak 2023'te Rusya Tur Operatörleri Birliği, Meksika'daki sınır muhafızlarının, ülkeyi geçiş bölgesi olarak kullanma vakalarının artması nedeniyle Rusların girişine daha az izin vermeye başladığını bildirmişti.

Önceki gelişmeler:

Rusya Dışişleri'nden Ankara'ya 'THY engellemesi' sorusu

Türk Hava Yolları'nın son aylarda Arjantin ve Meksika'ya olan uçuşlarında Rusya vatandalarına zorluk çıkardığı haberleri ve şikayetlerinin yoğunlaşması tepkileri arttırdı. Bunun üzerine Rusya, resmi kanallardan Türkiye'ye başvurarak açıklama istedi.

RIA Novosti'nin haberine göre, Türkiye'deki Rus diplomatlar, Rusların Latin Amerika'ya uçuşlarına izin verilmemesi olaylarıyla ilgili olarak ülkenin Dışişleri Bakanlığı ve Türk Hava Yolları ile temasa geçti.Rusya'nın İstanbul Başkonsolosu Andrey Buravov, “Konu, resmi kanallardan Türk Hava Yolları'nın İstanbul ve Moskova yönetimi ile Türk Dışişleri Bakanlığı'nın dikkatine sunuldu. Uygun bir yanıt bekliyoruz" dedi.

Mart-Nisan aylarında Ruslar İstanbul'dan Arjantin ve Meksika gibi bazı Latin Amerika ülkelerine uçmakta zorluk çektiklerini beyan etmeye başladı. Telegram haber kanalı SHOT'un bir kaynağına göre son aylarda yaklaşık bin Rus'un İstanbul'dan Latin Amerika'ya uçuşna izin verilmedi. Rusya büyükelçiliği RBC'ye, Rusların Brezilya ve diğer ülkelere uçmasına izin verilmeyen olayların da yaşandığını bildirdi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.