Kuzey Kore’den Rus turist atağı

Primorye yönetiminin raporuna göre, Rus turistleri kabul etmek için Kuzey Kore’de 17 otel ve 37 misafirhaneden oluşan yeni bir Wonsan-Kalma turizm bölgesi inşa ediliyor.

13/02/2024 12:33
Kuzey Kore’den Rus turist atağı

9 Şubat’ta Rusya Federasyonu’ndan dört yıllık pandeminin ardından ilk turist grubu Kuzey Kore’ye gitti. Turistler Pyongyang’ı ve Kuzey Kore kayak merkezi Masikryong’u ziyaret etti. Turist grubu, Primorsky ve Habarovsk bölgeleri, Irkutsk, Leningrad, Sakhalin, Kaliningrad, Novosibirsk, Ryazan bölgeleri, Moskova ve Moskova bölgesi, St. Petersburg’un 98 sakininin yanı sıra bölgesel ve federal medya temsilcilerinden oluşuyordu. Grupta ayrıca kayak merkezinde eğitim kampı yapan Primorsky Arsenyev’den Olimpik rezerv bölgesel spor okulu öğrencileri de yer aldı.

Bölge yönetimine göre, tur grubunun ziyaret noktalarından biri de DPRK’da Rus turistler için inşa edilmekte olan yeni Wonsan-Kalma turizm bölgesi oldu. Bölge 2,8 kilometrekarelik bir alana yayılıyor ve 17 tesis, 37 otel, 29 farklı mağaza, dört kilometrelik bir plajı içeriyor. Primorye yönetiminden yapılan açıklamada, “Önümüzdeki yıllarda turizm bölgesinin faaliyete geçmesi ve Rus turistleri kabul etmesi bekleniyor.” denildi.

Rusya’dan giden tur grubunun son 50 yıldır Kuzey Kore’deki en büyük grup haline geldiği belirtiliyor. Gazetem.ru'da yer alan habere göre, bundan önce çoğunlukla bireysel turlarla ya da 10 kişiye kadar küçük gruplar halinde Ruslar gidiyordu. Primorye ve Kuzey Kore yetkilileri ziyaret sırasında Rusya’dan bir sonraki turist grubunun bu yılın Mart ayı başında Kuzey Kore’yi ziyaret edeceği konusunda anlaştığı bildirildi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.