Küresel turizmi Çinli turist heyecanı sardı

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi’nin (WTTC) Başkanı ve CEO'su Julia Simpson, Çinlilerin yurt dışına seyahate çıkması ve Çin’e giden yabancı turistlerin artması sayesinde, COVID-19 salgınından etkilenen turizm sektörünün toparlanmasına ve önümüzdeki on yılda bir hayli büyümesine olumlu baktığını söyledi.

13/01/2023 13:35
Küresel turizmi Çinli turist heyecanı sardı

Simpson, "Çin’e birçok kez gittim ve dünyanın kucak açıp Çinli ziyaretçileri yeniden karşılayabilmesi harika” dedi. Çin, geçen aralık ayında COVID-19’a karşı tedbirleri optimize etmişti. 8 Ocak itibarıyla, Çin Sivil Havacılık İdaresi, uluslararası uçuşlardaki belirli kısıtlamaları da gevşetti.

Simpson Xinhua haber ajansına verdiği bir video röportajında, "Pandemiden önce, seyahat ve turizm, küresel işlerin ve küresel gelirlerin ayrı ayrı onda birini temsil ediyordu. Büyük ekonomik faydalar ve çok sayıda iş fırsatı getiren turizm, gerçekten önemli bir sektör." ifadelerini kullandı.

Uluslararası turizm 2022 yılının sonuna kadar pandemi öncesi seviyesinin yüzde 65'ine ulaştı 

YouGov tarafından WTTC için geçen kasım ayında 25 ülkede 26 binden fazla kişinin katılımıyla yapılan bir ankete göre, uluslararası seyahat talebi pandemi başlangıcından bu yana en yüksek noktasına ulaştı ve ankete katılanlardan yüzde 63'ünün önümüzdeki 12 ay içinde gezi planı bulunuyor.

Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) tarafından geçen kasımda yapılan açıklamada, sektörün toparlanmaya devam etmesiyle, uluslararası turizmin 2022 yılının sonuna kadar pandemi öncesi seviyesinin yüzde 65'ine ulaştığı bildirildi.

Turizmin büyüme hızı önümüzdeki 10 yılda iki katına çıkacak

Simpson, "Sektörümüzün COVID-19 salgını nedeniyle ciddi zarar gördüğünü hepimiz biliyoruz. Ancak iyi haber şu ki, seyahat ve turizm toparlanacak ve büyüme hızı önümüzdeki 10 yılda küresel ekonominin büyüme oranının neredeyse iki katına çıkacak" dedi.

Simpson ayrıca, diğer ülkelere seyahate çıkan Çinli turistlerin "ekonomik anlamda en değerli turistler" olduğunu da sözlerine ekledi. WTTC verilerine göre, 2019 yılında Çinli turistler, dünya genelinde 253 milyar dolar harcamıştı ve bu harcamalar dünya toplamının yüzde 15'ini oluşturmuştu.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.