Küresel tarım turizminin hacmi 2031 yılında 17,5 milyar dolara ulaşacak

Tarım turizmi pazarı, öncelikle boş zaman aktivitelerine ve çiftçilik deneyimlerine yönelik artan talepten kaynaklanıyor. Tarım turizmi, mevsimlik ürünlerin hasadı, çiftlik hayvanlarının beslenmesi, elma/meyve toplama, yürüyüş/bisiklet parkurları ve eğitim turları gibi her yıl çok sayıda turistin ilgisini çeken boş zaman etkinlikleri sunuyor.

14/06/2024 17:01
Küresel tarım turizminin hacmi 2031 yılında 17,5 milyar dolara ulaşacak

Ayrıca, çiftlik konaklamalarının ve kırsal turizm deneyimlerinin artan popülaritesi de pazarın büyümesini destekleyen bir diğer faktördür. Örneğin, Birleşik Devletler Çiftlik Konaklama Derneği'ne göre, ABD'de her yıl 2 milyondan fazla kişi geceleme için çiftlikleri ziyaret ediyor.

www.turkiyeturizmansiklopedisi.com’un Coherent Market Insights’ın hazırladığı küresel tarım turizmi (agroturizm) raporundan derlediği bilgilere göre, pazarın büyüklüğü bu yılın sonunda 8,33 milyar dolara ulaşacak. Raporu hazırlayan uzmanlar, pazarın 2024 ile 2031 yılları arasında yüzde 1,4'lük bir büyüme kaydederek 2031 yılına kadar 17,5 milyar dolara ulaşmasını bekliyor.

Çiftlik temelli deneyimlere talep artıyor

Küresel tarım turizmi pazarının, insanların çiftlik temelli deneyimlere artan ilgisi nedeniyle tahmin dönemi boyunca önemli bir büyümeye tanık olması bekleniyor. Tarım turizmi ziyaretçileri çeşitli çiftlik faaliyetlerine dahil ederek çiftçilere gelirlerini çeşitlendirme fırsatı sunuyor. Ayrıca şehir sakinlerinin tarımsal uygulamalar konusunda eğitilmesine de yardımcı oluyor.

Pazar çiftlik içi satışlar, turistlerin yerel olarak yetiştirilen ve üretilen gıdaları doğrudan çiftlikten satın almalarını da sağlıyor. Bu, çiftçiler için ek bir gelir akışı sağlar ve yerel gıda deneyimlerini teşvik ediyor. Çiftlik içi satışlar, tarım turizmi operatörlerinin ziyaretçi çekmesi ve tarımdan gelir elde etmesi için cazip ve düşük maliyetli bir yol olarak karşımıza çıkıyor.

Nasıl turistler çekiyorlar?

Birçok çiftlik, turistleri çekmek için yürüyüş, balık tutma, ata binme, avlanma, zip lining gibi açık hava rekreasyon faaliyetleri sunuyor. Bu, ziyaretçilerin çiftçilik ve kırsal yaşam hakkında bilgi edinirken aktif eğlence fırsatları da sunuyor. Açık hava rekreasyonu, özellikle benzersiz deneyimsel kaçamaklar arayan aileler ve açık hava meraklıları arasında bir tarım turizmi faaliyeti olarak popülerlik kazanıyor. Giriş/etkinlik ücretlerinden ve yiyecek, hediyelik eşya vb. yan harcamalardan elde edilen gelir çiftlik gelirini artırıyor.

Küresel tarım turizmi pazarında faaliyet gösteren başlıca oyuncular arasında Farm to Farm Tours, Bay Farm Tours, Harvest Hosts, Butters Farm ve Blackberry Farm gibi firmalar yer alıyor. Sektör oyuncuları gelirlerini artırmak için farklılaştırılmış tekliflere, dijital pazarlamaya ve stratejik ortaklıklara odaklanıyor. Mart 2022'de, bir ekip girişimi olarak başlatılan "Blackberry Gives", Blackberry marka ailesindeki çalışanları gönüllü çilek toplamak için buluşturuyor.   Blackberry ekip üyeleri, Second Harvest Gıda Bankası'na verilmek üzere 770 kilodan fazla gıda topladı. Blackberry, ekibin çabasını karşılayarak 1.600 kilo gıda getirdi ve Doğu Tennessee'deki ihtiyaç sahibi aileler için 1.400'den fazla öğün yemek sağlandı. Ocak 2022'de ise Blackberry Farm Vakfı, Blount County'deki hayır kurumlarına 170 bin ABD dolarından fazla bağışta bulundu.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Tüm güncellemelerden e-posta yoluyla haberdar olun.