Kurdaki yükseliş yabancı turist için Türkiye'yi cazibe merkezi yapıyor

Kurban Bayramı'nda, Antalya bölgesinde birçok otelin rezervasyonları şimdiden yüzde 100 doluluğa ulaştı. Rezervasyonların yüzde 80'ini yabancı turistler oluştururken, Türkiye Genç İş İnsanları Derneği Başkan Yardımcısı Şebnem Akman, kurdaki yükselişin yabancı için Türkiye'yi cazibe merkezi yaptığını söyledi.

09/06/2023 11:40
Kurdaki yükseliş yabancı turist için Türkiye'yi cazibe merkezi yapıyor

Okulların kapanacağı ve sınavların da tamamlanacağı bir sürece denk gelen Kurban Bayramı’nın, yaz döneminin de ilk tatil fırsatını oluşturması nedeniyle şimdiden Antalya ve Ege bölgeleri başta olmak üzere birçok turizm bölgesinde yoğun talep oluştu.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kaşif Kavaloğlu, Kurban Bayramı tatilinin hem 9 güne uzaması, hem de tatilin erken açıklanması, okul tatilleri, sınavların bitmesi gibi etkenlerin turizm sektörü için avantaj olduğunu söyledi.

‘NORMALDE YÜZDE 15’İ İÇ TURİZM’

Havanın da ısınmasıyla Antalya’da tam olarak yaz sezonuna girildiğini açıklayan Kavaloğlu,  “İklim şartları çok güzel, dolayısıyla Kurban Bayramı’nda otellerimiz minimum yüzde 90, yüzde 100 doluluğa ulaşacaktır. 5 yıldızlı, 4 yıldızlı oteller de normalde yüzde 15’i iç turizmken, bayram döneminde bu hareketlilik çok daha fazla olacak.

Yaklaşık 300 bin kişinin Antalya’ya paket turla gelmesini bekliyorum. Bu doluluklarımızın artmasına sebep olacak tabi ama insanlar 9 gün boyunca tatil yapmayacak. Otellere girişler 4-5 günlük tatil periyotlarına bölünecek” dedi.

‘KURDAKİ ARTIŞ YERLİ TURİTİ ETKİLİYOR’

Bayram ile uzun aile tatiline imkan sağlandığını belirten Türkiye Genç İş İnsanları Derneği Başkan Yardımcısı Şebnem Akman, kurdaki yükselişin yabancı için Türkiye’yi cazibe merkezi yaptığını söyledi. Balta, “Erken rezervasyon yapılması, insanlara yüzde 25 indirim fırsatı yaratıyor. Yurt dışında da okulların tatile girmesi ve ülkemizde havaların ısınması nedeniyle yabancı turistlerin rezervasyonları da arttı.

Rezervasyonlardaki artış oranı yüzde 121’e yükseldi. Antalya’da yüksek sezonun başlamasıyla rezervasyon yoğunluğu var. Euro ve Dolardaki yükseliş de yabancı turist ve sağlık turisti için ülkemizi cazibe merkezi yapıyor. Yerli turist açısından, Euro ve Dolar paritesi yüksekliği ise rezervasyonları olumsuz etkiliyor” diye konuştu. (DHA)


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.