Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nden 'Kız Kulesi' açıklaması

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nden 'Kamuoyuna Duyuru' başlıklı yapılan açıklamada, Kız Kulesi'nde yaşanan restorasyon süreci hakkında bilgi verildi.

03/09/2022 23:05
Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nden 'Kız Kulesi' açıklaması

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nden Kamuoyuna Duyuru başlıklı açıklama şöyle:

"1940’lı yıllarda Kız Kulesi’nde yaşanan yangın sonrasında yapılmış olan betonarme eklenti, alanında uzman isimler olan Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, Prof. Dr. Feridun Çılı, Han Tümertekin ile İstanbul Teknik Üniversitesi ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi tarafından hazırlanan yapının depreme karşı dayanımının olmadığına ilişkin raporlar ve yine danışman hocalarımızın kontrollüğünde hazırlanan projeler

doğrultusunda evrensel koruma ilkelerine bağlı kalarak külah kısmı yapıdan uzaklaştırılmakta, özgün malzemesine uygun olarak yapılmasına yönelik çalışmalar devam etmekte olup, restorasyona ve Kız Kulesine ilişkin tüm belgeler ve gelişmeler Kızkulesi.com sitesinden tüm halkımızla paylaşılmaktadır. 2023 yılında, Cumhuriyetimizin 100. Yaşında, Kız Kulesi, tarihi ve abidevi değerine uygun şekilde, bir anıt eser ve müze olarak hizmet verecektir."


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.