Kruvaziyer turizmindeki yükseliş sürüyor... Türkiye 5 ayda ne kadar yolcu ağırladı?

Pandemi döneminde yerinde sayan kruvaziyer turizmi, yeniden harekete geçti. Dev gemilerin rotası tekrar Türkiye'ye döndü. 2022'nin ilk 5 ayında 81 bini aşkın yolcu ağırlandı. Yıl sonunda ise, 1 milyondan fazla turiste ulaşılması hedefleniyor.

02/07/2022 11:02
Kruvaziyer turizmindeki yükseliş sürüyor... Türkiye 5 ayda ne kadar yolcu ağırladı?

Türkiye, kruvaziyer turizmindeki yükselişini sürdürüyor. Kıyılara yanaşan gemi de yolcu sayısı da artıyor. Dev yolcu gemileri, en çok Kuşadası Limanı'nı tercih etti. 68 kruvaziyer gemisi bu limana demir attı. 26 gemiyle en çok tercih edilen ikinci destinasyon ise İstanbul  oldu.

Kıyılara 2022'nin ilk 5 ayında 130 dev yolcu gemisi yanaştı, 81 bin yolcu Türkiye'yi ziyaret etti. Türkiye, dünyada hızla gelişen kruvaziyer turizminden aldığı payı arttırmak için de kararlı.

Ege'deki turistik limanlara bu sezon 670'i aşkın dev yolcu gemisinin yanaşması bekleniyor. Galataport Limanı için de beklenti büyük. Yıl sonuna kadar 200 kruvaziyerin misafir edilmesi hedefleniyor. Kruvaziyer sayısının yıl sonunda bin 52'ye çıkması, turist sayısının ise 1 buçuk milyona ulaşması amaçlanıyor. (TRT Haber)


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.