Kral ve kraliçelerin ünlü oteli icradan satılıyor

Son Osmanlı Padişahı Vahdettin’in torunları tarafından yaptırılan ve yıllarca yabancı kral, kraliçe ve devlet adamlarını ağırlayan Kuşadası’ndaki Kısmet Otel, su, sigorta ve çeşitli borçları yüzünden icralık oldu. Hanedanların buluşma noktası otel, şimdi satılmayı bekliyor.

22/11/2021 17:50
Kral ve kraliçelerin ünlü oteli icradan satılıyor

Osmanlı Devleti'nin son Padişahı Vahdettin'in torunları tarafından 1964 yılında yaptırılan ve bir dönem başta İngiltere Kraliçesi İkinci Elizabeth ile birçok yabancı devlet başkanları ve ailelerinin tatillerini geçirdiği Aydın'ın Kuşadası ilçesindeki Kısmet Otel, su ve çeşitli borçlardan dolayı icradan satışa çıkartıldı. İlçenin en tepe noktasındaki bir yarımada üzerine kurulu 74 odalı otel için 97 milyon lira bedel biçilirken otelin satış ihalesi 12 Ocak 2022 tarihinde gerçekleştirilecek.

KRALİÇE ELİZABETH MİSAFİRDİ

Yeni Asır’den Kazım Körükçe’nun haberine göre, Kuşadası'nda bir döneme damgasını vuran Kısmet Otel, Vahdettin padişahın torunu 'Hanımsultan' olarak bilinen Hümeyra Osmanoğlu Özbaş ile eşi Halil Özbaş tarafından, kendilerine ait bir yarımada üzerinde 1964 yılında yaptırıldı. İngiltere Kraliçesi İkinci Elizabeth ile İran Şahı Rıza Pehlevi'nin de tatillerini geçirmesiyle tüm dünyada adı duyulan tarihi otel, önemli devlet başkanlarını ağırlaması nedeniyle bir 'Asiller Mekanı' ve 'hanedanların buluşma noktası' haline gelmişti. Özel gezilerinde yatlarıyla Ege'ye gelen krallarla kraliçeler, Kısmet Otel'de kalmayı tercih ediyorlardı. Ayrıca Türk Dışişleri Bakanlığı da resmi ziyaret maksadıyla gelen yabancı devlet adamlarını, gezilerinde Kısmet Otel'de ağırlıyordu.

SU VE ÇEŞİTLİ BORCLAR YÜZÜNDEN

Hanım sultan Hümeyra Özbaş'ın 2000 yılında, eşi Halil Özbaş'ın da 2005 yılında hayata veda etmelerinin ardından, otelin işletmesini çocukları Hanzade ve Halim Özbaş kardeşler devraldı. Ancak son dönemlerde değişen turizm konseptine uygun yatırımlar yapılmayınca Kuşadası'ndaki Kısmet Otel, turistlerden rağbet görmemeye başladı. Elektrik, su, vergi ve çalışanlarının sigorta borçlarından dolayı zor günler geçiren Vahdettin'in torunları, iki yıl önce otel işletmesini ve bitişiğindeki beach club'ı kiraya verdi. Ancak tesisin Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Aydın Su ve Kanalizasyon İdaresi'ne olan yaklaşık 150 bin liralık borcu nedeniyle önce suları kesildi, ardından icra davası açıldı. Pandeminin de getirdiği zor şartlar nedeniyle tarihi otel, geçen yıl müşterilerine kapılarını kapattı.

97 MİLYONA SATILACAK

Mahkeme süreci sonunda da otelin Kuşadası İcra Müdürlüğü eliyle satışına karar verildi. Kuşadası İcra Müdürlüğü tarafından verilen ilanda, otel ve bitişikteki tesis için ilk ihalenin 12 Ocak 2022'de yapılacağı duyuruldu. 74 odalı otel için 91 milyon lira bedel biçilirken, aynı ihalede otelin bitişiğinde beach clup olarak kullanılan diğer tesis için de 6 milyon lira fiyat biçildi.

KİMLER KONAKLAMADI Kİ

Kuşadası'nın Efes Antik Kenti'ne çok yakın olması nedeniyle o yıllarda gelen yabancıların çoğu bu otelde kalırdı. Otelde konaklayan devlet başkanları ve prensesler: İran Şahı Rıza Pehlevi, İngiltere Prensi Phillip, Avusturya Arşidükü Rudolph von Habsburg, Malezya Kralı Sultan Azlan Muhibuddin Şah, ABD Başkanı Jimmy Carter, Polonya Devlet Başkanı Lech Walessa, Romanya Devlet Başkanı Jan İliescu, Mısır Prensesi İkbal, İspanya Prensi Felipe de Borbon, İsveç Kralı Karl Gustaf, Belçika Kralı Albert ve Kraliçe Paola, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, Çek Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus ve eşi Dr. Livia, Bulgaristan Devlet Başkanı Georgie Parvanon, Portekiz Devlet Başkanı Mario Soares, Hollanda Dışişleri Bakanı Hans van den Broek, Alman Savunma Bakanı Gerhard Stoolenberg, eski başbakan Bülent Ulusu ve 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.