Konukların konaklamadaki tercih sıralamaları

K.Ünsal Barış 31/12/2019 23:40

Konaklama sektöründe bazı tesisler kolay alıcı bulurlarken, bazı tesislerin pazarlama sıkıntıları olduğu bilinmektedir. Başka bir anlatımla, bazı tesislere çok ilgi gösterilirken, bazı tesislere zayıf ilgi gösterilmektedir.

Bu farklılığı bazı tesislerde tesislerin sahip olduğu niteliklere bağlamak mümkün iken, bazı tesislerde ise yönetim ekibinin gösterdiği performansa bağlamak mümkündür.     

Tesisler ve yönetimler arasında var olan bu farklılıklar, bu gün için de, yarın için de daima var olacaktır. Bu farklılıklar rekabet koşullarını doğal olarak tetiklemektedir.   

İletişim ve bilişim olanaklarının çok yaygın olarak kullanıldığı, içinde bulunduğumuz çağda, konukların tesisler arasındaki farklılıkları araştırmaları, edindikleri bilgi ve izlenimlere göre, konaklayacakları tesisi seçim işlemi artık çok kolaylaşmıştır. 

Bireysel deneyim ve gözlemlerime göre, konukların tercihlerini yönlendiren etkenler, öncelik sıralarına göre, yedi başlık altında açıklanabilir. Bu yedi etken şunlardır:

1)  Tesisin bulunduğu ülke veya yörenin istikrar ve güvenliliği

Konukların ilk dikkat ettikleri etken, gidecekleri yörenin istikrar ve güvenlik sorununun olmamasıdır. Turistlerin gitmeyi düşündükleri yöre ne kadar güzel, ne kadar lüks ortam ve ne kadar ekonomik olursa olsun, istikrar ve güvenin bulunmadığı yöreye tatil yapmaya gitmeyi düşünmez.

2)  Pazarlamada fiyatı etkeni

Konukların tercihinde ikinci büyük etken fiyat faktörüdür. Her konuğun bir tatil bütçesi bulunmaktadır. Konuklar geceleyecekleri maksimum gün sayısına bağlı olarak, ceplerinden çıkabilecek maksimum gideri düşünerekten tatil yapacakları tesisi veya paket programları belirlemektedirler. 

3)  Sunulan hizmetin kapsamı etkeni

Konuklar, tatil bütçelerine uygun fiyat aralığında bulunan tesisleri belirledikten sonra, bu bütçe ile tesislerden alabilecekleri maksimum hizmet ayrıntılarını gözden geçirmektedirler.   

4) Tesisin ve sunulan hizmetin kalitesi etkeni

Konuklar, kalabilecekleri muhtemel tesisleri ve alacakları hizmet detaylarını bir tarafa not aldıktan sonra, kalabilecekleri tesislerin niteliklerini ve alabilecekleri hizmetin kalitesini gözden geçirmektedirler.

5) Tesisin mevkii etkeni

Konuklar seçim yapacakları tesislerin kent merkezlerine olan yakınlığına, çevrenin kültürel etkinlik olanaklarına, doğal manzara olanaklarına, alışveriş olanaklarına, eğlence merkezlerine olan mesafe, kullanacağı deniz ve kumun standartlarına büyük ilgi duymaktadırlar. 

6)  İklim etkeni

Konuklar, konaklayacakları bölgenin iklim şartlarının sağlıkları veya tatilleri için en uygun bölge olup olmadığını araştırmaktadırlar. (Bu etken; kent otelleri, resort oteller, termal oteller ve kültür turizmi yapan otellere göre bazı farklılıklar ve ayrıcalıklar taşımaktadır.)

7)  Marka etkeni

Konuklar, yukarıda sıraladığım altı etkeni belirledikten sonra, tercih sıralamaları arasında bulunan markalaşmış olan tesiste karar kılmaktadırlar.  Yok, aralarında marka isim yok ise, kendilerini en güvencede hissedebilecekleri tesiste karar kılmaktadırlar. 

Özetle; konaklama sektöründe başarılı pazarlamanın sırrı, yukarıda sıraladığım konukların yedi tercih önceliğini, konuklara doğru olarak sunmakta yatmaktadır. 

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.