Konaklama vergisinde son durum! Yeni bir karar çıkacak mı?

1 Nisan 2020'de yürürlüğe girmesi planlanan konaklama vergisi, pandemi nedeniyle 2 yıldır erteleniyordu. Uygulama, yeni bir karar çıkmazsa 1 Ocak 2023'ten itibaren hayata geçecek.

29/11/2022 17:12
Konaklama vergisinde son durum! Yeni bir karar çıkacak mı?

Turizm sektöründe son yılların gündemi olan 'konaklama vergisi' 2020'den bu yana yaşanan ertelemelerden sonra yeni bir değişiklik yaşanmazsa 1 Ocak 2023'te yürürlüğe girecek.

İlk olarak 1 Nisan 2020'den itibaren uygulanacağı açıklanan konaklama vergisi, pandemi nedeniyle önce 2021 başına, daha sonra 2022 başına ertelenmişti. 2022'de tekrar ertelenen vergi için işaret edilen tarih 1 Ocak 2023 oldu.

Habertürk’ten Ahmet Hamdi Girgin’in haberne göre, yeni yıla kısa süre kala konaklama vergisiyle ilgili turizm sektörü yeniden erteleme talep ederken şu ana kadar bir erteleme söz konusu olmadı.

Konaklama vergisi, otel, motel, tatil köyü, pansiyon, apart otel, termal tesis, misafirhane, yayla evi gibi tesislerden alınacak. Vergi yüzde 2 oranında uygulanacak.

NASIL HESAPLANACAK?

Konaklama vergisi, konaklama için ödenen KDV hariç tutar üzerinden hesaplanacak. Örneğin 10 bin TL'lik ücretin üzerinden 200 TL konaklama vergisi alınacak. 10 bin TL üzerinden 800 TL (yüzde 8) KDV alınacak. Böylece toplam tutar 11 bin TL'ye ulaşacak.

DÜĞÜN, TOPLANTI, KONGRE GİBİ ORGANİZASYONLAR İÇİN ALINMAYACAK

Konaklama tesislerinde geceleme hizmetinden bağımsız olarak sunulan sünnet, düğün, kokteyl, toplantı, kongre, sempozyum ve benzeri organizasyon hizmetleri verginin kapsamında değil. Söz konusu organizasyon hizmetlerinin konaklamayı içerecek şekilde sunulması halinde, düzenlenen faturada organizasyon hizmetinin mahiyeti ve tutarının açıkça gösterilmesi veya bu hizmet için ayrıca fatura düzenlenmesi halinde bu hizmetler üzerinden konaklama vergisi hesaplanmayacak. Bu durumda vergi, sadece konaklama hizmetleri üzerinden alınacak.

ÇADIR VE KARAVAN DA KAPSAM İÇİNDE

Kampinglerde, konaklayanların geceleme ihtiyaçlarını kendi imkânlarıyla karşılayıp karşılamaması veya gecelemenin, işletmeye ait olsun olmasın çadır, çadır-araba, çekme karavan, motokaravan, bungalov gibi ünitelerde yapılması, hizmetin geceleme hizmeti mahiyetini etkilemeyecek. Bu durumlarda da konaklama vergisi verilecek.

2023'TE 2.3 MİLYAR LİRA GELİR BEKLENİYOR

2023 yılı bütçe teklifine göre, konaklama vergisinden 2023 yılında 2.3 milyar lira, 2024 yılından 2.9 milyar lira ve 2025 yılında da 3.4 milyar lira gelir bekleniyor.

Avrupa'da Fransa, İspanya, Almanya, Hollanda, İtalya, Yunanistan, Portekiz, Belçika, Romanya, Bulgaristan ve Slovenya gibi ülkelerde de farklı oranlarda 'konaklama vergisi' alınıyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.