Konaklama Vergisi kalkıyor... Yerine, İklim Krizine Dayanıklılık Ücreti gelecek

Yunanistan otel misafirlerinden alınan konaklama vergisinin kaldırılarak yerine “iklim krizine dayanıklılık ücreti” getirileceğini açıkladı.

15/11/2023 14:10
Konaklama Vergisi kalkıyor... Yerine, İklim Krizine Dayanıklılık Ücreti gelecek

Yunanistan Ulusal Ekonomi ve Maliye Bakanı Kostis Hatzidakis, otel misafirlerine uygulanan mevcut Konaklama Vergisi'nin kaldırılarak yerine “iklim krizine dayanıklılık ücreti” getirileceğini açıkladı. Turizmdatabank'ta yer alan habere göre, güncellenmiş bir yasa tasarısı 27 Kasım’a kadar kamuoyunda tartışılacak.

Turistik konaklama ve Airbnb tarzı kiralamaları etkileyen önemli değişiklikler şunları içeriyor:

Neler değişiyor?

– Mevcut Konaklama Vergisi'nin yerini yeni “İklim Krizine Dayanıklılık Ücreti” alacak; bu, bir veya daha fazla mülkü kiralayan mülk sahiplerinin 1,5 Avro ile 10 Avro arasında değişen günlük ekstra bir ücret talep etmesi gerektiği anlamına geliyor.

Mart-Ekim arası ve Kasım-Şubat arası 0,5 Euro ile 4 Euro arası her türlü turistik konaklama için geçerlidir. Bu ücretten elde edilen gelirler, doğal afetler için özel olarak oluşturulmuş bir acil durum fonuna aktarılacak.

– Kısa vadeli turistik kiralama amacıyla üç veya daha fazla mülk kiralayan kişilerin, mali hesapları tutmak, KDV ve diğer vergileri ödemek de dahil olmak üzere iş faaliyetlerine başlamaları gerekecek.

– Gayrimenkullerini kısa süreli konaklama amacıyla kiralayan ancak sicile kayıt yaptırmayanlar, bir önceki yılın brüt gelirinin yüzde 50’si oranında ve en az 5.000 Euro tutarında para cezası ödemek zorunda kalacak. İhlalin tekrarı halinde ceza iki katına çıkar

– Kısa süreli kiralama, bir mülkün dijital platformda yayınlanan ve konaklama ve yatak çarşaflarının sağlanması dışında başka hiçbir hizmet sağlanmadığı sürece, 60 günden daha kısa belirli bir süre için kiralanması veya alt kiralama olarak tanımlanır.

– Kısa süreli apartman daireleri veya konut kompleksleri kiralayan binaların tamamı turistik konaklama tesisi olarak tanımlanacak ve dolayısıyla lisans almaları gerekecek.

– Kuralları ihlal ettiği tespit edilen çevrimiçi platformlara verilecek cezalar, bilgilerin geç gönderilmesi nedeniyle müşteri başına 100 Euro’yu içermektedir; Gerekli bilgilerin gönderilmemesi durumunda müşteri başına 300 Euro; Eksik veya yanlış bilgi verilmesi halinde müşteri başına 300 Euro; Vergi makamlarının taleplerine uyulmaması halinde müşteri başına 1.000 Euro; Denetim sırasında işbirliği yapılmaması durumunda müşteri başına 2.500 Euro; ve denetim sonrasında kurallara uyulmamasından kaynaklanan her ihlal için 5.000 Euro. Cezalar denetim başına 500.000 Euro’ya kadar çıkabiliyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.