Kış onlara torpil geçti… Turizm sektörünün yüzü gülüyor

Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitry Çernişenko, kış tatillerinde ülkedeki turist akışını bir önceki yıla göre yüzde 10-15 artarak 12 milyonu geçtiğini belirtirken, otellerin doluluk oranlarında da yüzde 95’lere ulaşıldığını söyledi.

25/01/2023 23:26
Kış onlara torpil geçti… Turizm sektörünün yüzü gülüyor

Bakanlar Kurulu toplantısında konuşan Çernişenko, turizmden sorumlu Ekonomik Kalkınma Bakanlığının verilerine göre iç turizmde turist akışının 2021’ye kıyasla yüzde 10 ila 15 oranlarında arttığını belirtirken, “Kış tatilleri boyunca turist akışı 12 milyon kişiyi aştı. Bu dönemde otellerin doluluk oranları da ortalama yüzde 70 ila yüzde 95 arasında kaydedildi” ifadelerini kullandı.

Çernişenko, kış tatillerinde geleneksel liderlerin Moskova, St. Petersburg ve Kazan olduğuna vurgu yaparken, bu şehirlerin yanı sıra bir dizi başka destinasyonda da turist akışının arttığını kaydetti.

Bu yıl Kuzey Kafkasya, Soçi, Sahalin ve Şeregeş kayak merkezlerinin yanı sıra Rusya’nın Avrupa yakası ve Urallar’daki kayak merkezlerinde 3 milyondan fazla kişinin kış tatilini geçirdiğini söyleyen Başbakan Yardımcısı, bu sayının geçen yıla oranla yüzde 10 daha fazla olduğunu vurgularken, aynı zamanda Rusların kış tatili için kendi bölgelerini ya da komşu bölgeleri daha sık tercih etmeye başladığını kaydetti.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.