Kazakistan'dan Rusya’ya vize şoku

Kazakistan, Rusya ve Sovyet dönemi sonrasında kurulan Avrasya Ekonomik Birliği üye ülkelerinin vatandaşlarının ülkede uzun süre kalmasına imkan sağlayan vize kolaylığını iptal etti.

18/01/2023 13:45
Kazakistan'dan Rusya’ya vize şoku

26 Ocak'ta sona erecek olan ve "visa run" olarak bilinen uygulama kapsamında Kazakistan'a giriş yapan Rusya, Kırgızistan, Belarus ve Ermenistan vatandaşlarına her 90 günde bir ülkeyi terk edip yeniden giriş yaparak fiilen süresiz olarak ülkede kalabilme kolaylığı tanınıyordu.

Euronews’in haberine göre, İçişleri Bakanlığı'nın önerdiği yeni uygulamaya göre söz konusu ülke vatandaşları, izin verilen üç aylık kalış süresinin ardından en az 90 gün süreyle ülkeyi terk etmek zorunda kalacak. Astana yönetimi yeni uygulama ile göç faaliyetleri üzerinde devlete daha fazla kontrol imkanına kavuşmayı amaçlıyor.

En çok Ruslar etkilenecek

Yeni uygulamanın en fazla Rus vatandaşlarını etkilemesi bekleniyor. Rusya'nın Ukrayna'da başlattığı savaş ve ardından çıkardığı kısmi seferberlik kararının ardından çoğunluğu genç ve orta yaşlı erkeklerden oluşan on binlerce Rus Kazakistan'a yerleşti.

Kazakistan'da Rusça'nın yaygın olarak konuşulması ve iki ülkenin dünyanın en uzun kesintisiz kara sınırını paylaşması, bu ülkeyi askerlikten kaçan Ruslar arasında popüler bir tercih haline getiriyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.