Kartlar yeniden dağıtılıyor... Turizmde Asya etkisi

Dünya turizminin küresel salgını koronavirüs sonrası toparlanmasında Asya’nın önemli rol oynadığı büyümenin de Asya’daki gelişmelere bağlı olduğu belirtiliyor.

01/03/2024 12:09
Kartlar yeniden dağıtılıyor... Turizmde Asya etkisi

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, uluslararası turizmin 2024 yılında pandemi öncesi düzeye ulaşması beklendiğini, bunun da Asya'daki toparlanma hızına bağlı olduğunu söyledi. Odatv'de yer alan habere göre, UNWTO'nun bu saptamasını Avrupa seyahat endüstrisi pazarının merkezi Almanya’da faaliyet gösteren Uluslararası Turizm Araştırma kuruluşu da (IPK) teyit ediyor.

IPK World Travel Monitor verilerine göre, Asya'da yurtdışına seyahat, bir önceki yıla göre yüzde 140'tan fazla arttı. IPK verilerine göre Asya, 2023'te küresel seyahat hacmini yüzde 33 artırdı. Bu oran Avrupa'da yüzde 18, Kuzey Amerika'da yüzde 31 ve Latin Amerika'da yüzde 27 olarak gerçekleşti.

ÇİN’İN VİZE KOLAYLIĞI

UNWTO) Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili konuyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, “Asya genelinde hâla toparlanma için önemli bir alan var. Çeşitli kaynak pazarların ve destinasyonların yeniden açılması bölgede ve küresel anlamda toparlanmayı hızlandıracak. Vize kolaylığı ve artan hava kapasitesi nedeniyle Çin'in gidiş ve dönüş turizminin 2024'te hızlanması bekleniyor.” dedi.

Pololikashvili, Çin, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, İspanya ve Malezya yurttaşlarına 30 Kasım 2024'e kadar bir yıl süreyle vizesiz seyahat uygulayacağını, Schengen vizesine benzer birleşik bir turist vizesi uygulamak için Körfez İşbirliği Konseyi (GCC) ülkeleriyle Orta Doğu ve Afrika'ya ve çevresinde seyahati ve Kenya ve Ruanda'da Afrika içi seyahati kolaylaştıracak önlemlerin teşvik edilecek olmasının dünya turizmi için olumlu bir gelişme olduğunu söyledi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.