Kapasitesini %24, misafir sayısını %20 artırdı... Pegasus pandemi öncesi rakamları yakaladı

Pegasus Hava Yolları CEO’su Güliz Öztürk; havacılıkta pandemi sonrası dönem, 2023 yılının gidişatı ve 2024 yılının öngörüleri hakkında konuştu. İlk 9 aylık sonuçlara göre; Pegasus, geçen yılın aynı dönemine göre toplam kapasitesini %24, toplam misafir sayısını %20 büyüttü.

11/11/2023 13:21
Kapasitesini %24, misafir sayısını %20 artırdı... Pegasus pandemi öncesi rakamları yakaladı

Pegasus Havayolları, Atatürk’ün 85’inci ölüm yıl dönümünde farklı bir uçuşa imza attı. “Cumhuriyet” adlı, 100’üncü yolcu uçağı ise İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Mill Mücadele ateşinin yakıldığı Samsun’a özel bir sefer yaptı. Atatürk Anıtına çelenk bırakan Pegasus Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nane ve CEO’su Güliz Öztürk ile yönetim ekibi, bu yılın ilk 9 ay ve büyüme rakamlarını paylaştı.

Pegasus Hava Yolları CEO’su Güliz Öztürk; airlinehaber'de yer alan habere göre, havacılıkta pandemi sonrası dönem, 2023 yılının gidişatı ve 2024 yılının öngörüleri hakkında konuştu. İlk 9 aylık sonuçlara göre; Pegasus, geçen yılın aynı dönemine göre toplam kapasitesini yüzde 24, toplam misafir sayısını yüzde 20 büyüttü. Kapasite seviyesini de son normal yıl olan 2019’a kıyasla yüzde 32 artırdı.

ÇOK HIZLI AKSİYON ALARAK TALEBE CEVAP VERDİK

COVID-19 pandemisi çıkışı paralelinde 2022’nin yaz döneminde ertelenmiş seyahat talebinde tüm coğrafyalarda çok hızlı ve kuvvetli bir hareketlenme görüldüğüne dikkat çeken Güliz Öztürk, “Bu hareketlilik, talebi karşılamaya hazır olan ülkeler ve hava yolu şirketleri için çok önemli bir fırsat yarattı.

Biz pandeminin içindeyken bile kendimizi hazır tutmaya odaklanmıştık, bu sayede çok hızlı aksiyon alarak talebe eksiksiz hizmet verebildik. 2022 yılını toplam kapasitemizi pandemi öncesi seviyenin yüzde 8 üzerine çıkarak kapattık, ki global olarak baktığımızda bu performansla sektör içinde belirgin şekilde ayrıştık.” şeklinde konuştu.

PANDEMİ SONRASINDA YAŞANAN SEYAHAT TALEBİNDEKİ COŞKU, NORMALLEŞTİ 

Güliz Öztürk sözlerine şöyle devam etti: “2023 yılına girerken seyahat talebinde pandemi çıkışında görülen bu ilk coşkunun normalleşeceği öngörüsüyle hazırlıklarımızı yaptık. Bu süreci doğru yönetebilmek çok önemli bir konu, bu açıdan etkin planlama kabiliyetimize çok güveniyoruz.

Sonuç olarak, 2023’ün ilk 9 ayı sonunda geçen yılın aynı dönemine göre toplam kapasitemizi yüzde 24, toplam misafir sayımızı yüzde 20 büyütmeyi başardık ve yıl sonunda toplamda yüzde 20 artış öngörümüzü koruyoruz. Kapasite seviyemizi, son normal yıl olan 2019 ile kıyaslarsak, yüzde 32 artış kaydetmiş durumdayız. Dünya geneline baktığımızda, ne yazık ki bugün hâlâ 2019’daki kapasitelerine geri ulaşamamış hava yolu şirketleri var.”

15 YENİ UÇAK

2024 yılında filo sipariş planları doğrultusunda yeni nesil uçakları teslim almaya devam edecek olan Pegasus Hava Yolları, Airbus ile devam eden sözleşmesi kapsamında 2023 yılını bu siparişten 15 yeni nesil uçağı filosuna katarak kapatmayı öngörüyor. Buna ek olarak, filodaki eski nesil uçakların planlı çıkış süreçlerini yönetiyor. Sipariş takvimlerine göre 2024 yılında 17 adet yeni nesil uçağı daha filosuna katmayı planlayan Pegasus, kapasite yatırımlarına devam etmeyi planlıyor ve 2024 bütçesini de bu paralelde çalışıyor.

Bir yandan ana üssü olan Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki kapasite artışı çalışmaları doğrultusunda ikinci pistin devreye girmesi kapsamında uzun süredir hazırlık yapan şirket, büyüme planlarını sadece Sabiha Gökçen ile sınırlı tutmuyor. Başta Antalya olmak üzere başka şehirlerde de, mevsimsel talep hareketlerini de dikkate alarak, kapasite arzını artırmayı hedefliyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.