Kapalı Maraş'ın açılması için ilk adım cumartesi atılıyor

Yeniden açılması gündemde olan 'Hayalet şehir' için Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti harekete geçme kararı aldı.  

12/02/2020 13:24
Kapalı Maraş'ın açılması için ilk adım cumartesi atılıyor

Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kapalı Maraş'ın açılmasına yönelik önemli bir süreci başlatma kararı aldı. Milliyet'te yer alan habere göre; Kapalı Maraş'ın açılmasına yönelik ilk adım, Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından atıldı.

Bu amaçla cumartesi günü Türkiye Barolar Birliği'nin gerçekleştireceği 'Hukuki, Siyasi ve Ekonomik Yönleri ile Kapalı Maraş Açılımı' başlıklı toplantı Kapalı Maraş'ta düzenlenecek. Tüm gün devam edecek toplantılar sonrasında Maraş'ın açılmasına yönelik uluslararası hukukun da gözetildiği 'hukuki ve siyasi' kararlar ortaya konulacak. Alınan kararlar kamuoyuna aktarılacak. Böylece Kapalı Maraş, 1974 yılından sonra ilk kez üst düzey bir toplantında ev sahibi olacak.

TÜRKİYE'DEN BAKAN DÜZEYİNDE KATILIM

Toplantıya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün de katılacağı belirtildi. KKTC yönetimi yaklaşık bir yıl önce Kapalı Maraş'ın açılmasına yönelik karar aldı.

Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Kapalı Maraş'ın açılması için ön çalışmaların yapılmasına önderlik etti. Bu amaçla Kapalı Maraş'a uzman bir ekip girmiş ve envanter çalışması yaptı.

HUKUKİ VE SİYASİ ÇALIŞMA YAPILDI

Ankara’da Kapalı Maraş'ın açılmasına yönelik çalışmaları destekledi. TBB de, Kapalı Maraş için hukuki çalışmalarda bulundu. Bu konuda sürecin başkanlığını da yapan TBB Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı rahmetli Rauf Denktaş'ın Müsteşarı Ergun

Olgun, KKTC 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun eski müzakarecisi Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu ve TBB Başkan Başdanışmanı Av. Prof. Dr. Necdet Basa'dan oluşan bir ekip kuruldu. Bu ekip, Maraş'ta hukuki ve siyasi anlamda nasıl bir yol izlenmesi noktasında araştırmalar yaptı. Uluslararası hukuk gözetilerek yapılan çalışmalarda, yeni bir yol haritasının belirlenmesi duurmuna gelindi.

MARAŞ'A ÇIKARMA YAPILACAK

Ankara ile KKTC hükümeti arasında son yapılan görüşmelerde, Kapalı Maraş'ın içerisinde yer alan bir mekanda yuvarlak masa toplantısı yapılması kararlaştırıldı.

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay'ın da katılacağı yuvarlak masa toplantısına, uluslararası hukuk profosörleri, emekli büyükelçiler, turizm örgütü temsilcisi ve ticaret odası temsilcisinin katılacak.

SİYASİ VE HUKUKİ BİR YOL HARİTASI ÇIKARILACAK 

Gelen bilgilere göre; 15 Şubat Cumartesi günü yapılacak yuvarlak masa toplantısı tüm gün devam edecek. Toplantı öncesinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Başbakan Tatar, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay ile Adalet Bakanı Abdulhamit Gül konuşma gerçekleştirecek.

Konuşmaların ardından toplantı basına kapalı olarak sürecek. Toplantıda, Kapalı Maraş'ın somut olarak açılmasına yönelik uluslararası hukukun da gözetildiği 'siyasi ve hukuki' bir yol haritası kararlaştırılacak. Toplantı sonrasında belirlenen kararlar kamuoyuna aktarılacak.

BİR DÖNEMİN LAS VEGAS'I

Maraş, 1974 yılından önce Akdeniz’in Las Vegas’ı olarak biliniyordu. 'Hayalet Şehir' olarak da bilinen Maraş, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin aldığı karar uyarınca hem yerleşime, hem de iskâna kapatılmıştı. Maraş’ın eski haline dönüşü için yaklaşık 10 Milyar Dolar'ın yeterli olacağı hesaplanıyor.

Kapalı Maraş’ta 1974’ten önce 10 bin yataklı 45 otel ve 60 apartman tipi otel bulunuyordu. Rum turizminin yüzde 58’i bu bölgedeydi. 3 bin ticari birim, 99 eğlence merkezi, 143 Yönetim ofisi, 4 bin 649 özel ev, 21 banka, 24 tiyatro ve sinema, 380 bitirilmemiş inşaat, İngilizce, Yunanca ve Türkçe 8 bin 500 kitabın olduğu bir kütüphane bulunuyordu.

Yorumlar