Kadir Uğur, Türkiye rezervasyonlarının neden aniden kesildiğini açıkladı

Bentour Reisen Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Uğur, İsviçre’den ve Almanya’dan gelen Türkiye rezervasyonların neden aniden kesildiğini anlatan bir açıklama yaptı.

19/01/2021 00:01
Kadir Uğur, Türkiye rezervasyonlarının neden aniden kesildiğini açıkladı

Kadir Uğur'un açıklaması şöyle:

"İnanılmaz bir seneyi geride bıraktı turizm dünyası. Bugün yarın geçecek diye kendimizi teselli ederken geçiverdi koca bir sene. Geçeni bırakalım, geleceğe bakalım. Herkesi meşgul eden 3 kelime var.

"Ne zaman açılır?"

İlk önce sizlere Batı Avrupa’daki durumları özetleyeyim, ondan sonra sorumuzun cevabına beraber karar verelim.

Turistlerimizi Türkiye’ye getirdiğimiz Almanya, İsviçre, Hollanda ve Avusturya'da da halkın ve hükümetlerin başı Covid 19 ile iyice dertte. Bütün alınan önlemlere rağmen hastalıktaki yükseliş bütün hızı ile sürüyor.

Buna karşılık Türkiye'de alınan sıkı önlemler sayesinde durum bizim cephemizde düzelmeye başladı.

Türkiye’nin 6 hafta kadar önce aldığı yurda girişte PCR negatif testinin istenmesi, pandemi açısından güzel bir karar olamamasına rağmen turizmdeki gidişatı oteller, uçak şirketleri ve tur operatörleri için değiştirdi. Bu değişimin sebebini, geçen gün İstanbul'a gitme kararı aldığımda anladım. THY uygun fiyatlara Zürich'ten İstanbul'a uçuyor ama PCR testi için laboratuvarlar 160 CHF (145 €) ücret talep ediyorlar.

Ben de bu sebeple Almanya’dan uçmaya karar verdim. Bileti aldım. Nerede test yaptırırım diye araştırmaya başladım. Test yerlerinin birçoğu ‘Semptomu olan hastalara ev doktorunun yönlendirmesi ile test yapıyoruz’ cevabını verdiler. Fiyat olarak doktora 35 €, PCR testine 160 € isteniyor. Bir de Almanya'ya geri dönerken 30 € ödenecek. PCR test ücretini buna ilave edersek, bir kişi için PCR test maliyeti 200 €'yu aşıyor.

Bildiğiniz üzere PCR test ücretinin yanı sıra, bir de dönüşte mecburi karantina sorunu var. Süreyi kısaltmak için 5 gün sonra tekrar bir PCR test gerekiyor. Bu örneklerden hareket ederek İsviçre ve Almanya’dan rezervasyonların neden aniden kesildiğinin sebebini tesadüfen öğrenmiş oldum.

Bu probleme acilen bir çözüm üretmemiz gerekiyor. Diyeceksiniz ki, Türkiye’nin PCR test isteme kararı 1 Mart’ta kadar. Ondan sonra problem kalmaz.

Turist de, 'Ya kalkmaz ise, verdiğim erken rezervasyon ön avansını da geri alamam, en iyisi bekliyeyim' diyor.

Turistin PCR Testleri ile ilgili yükten kurtarılması gerekiyor. Zaten pek iyi görünmeyen sene bir felakete dönüşebilir.

Naçizane tavsiyem, PCR testi yerine çabuk testin ikamesi ve aşı olanın testlerden muaf tutulması.

Hayırlı sezonlar diliyorum."

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.

İlginizi Çekebilir