Türkiye, kadınların tek başına seyahat edebileceği ülkeler listesinde yok

Cins kırımı boyutlarına ulaşan kadın cinayetleri, kadına yönelik aile içi şiddetin artarak sürmesi “ülke içi” mesele olmanın çok ötesine taşıyor; uluslararası turizm araştırmalarına yansıyor.

22/08/2022 16:52
Türkiye, kadınların tek başına seyahat edebileceği ülkeler listesinde yok

Turizm yazarı Fehmi Köfteoğlu'nun; SportsCover Direct, The Travel Corporation, TTC Tour Brands ve Solo Female Travel tarafından yapılan dört araştırmaya dayanarak yaptığı sıralamaya göre Türkiye, kadınların tek başına seyahat edebileceği ilk 20 ülke arasında yer almıyor.

Yapılan araştırmada ülkelerin “bir kadının tek başına güvenli seyahat” kriterlerini farklı açılardan ele alarak oluşturulan endeksin kiminde ilk 10, kiminde ise ilk 20'de Türkiye yok.

Araştırma 50 tam puan üzerinden yapıldı

50 tam puan üzerinden yapılan araştırmalardan SportsCover Direct'in listesinde 47.4 ile İspanya ilk sırada. Sözcü'de yer alan habere göre, diğer araştırma Solo Female Travel'da İzlanda ilk sıradayken, Barcelona (İspanya) ikinci sırada yer alıyor.

Başta Asya ülkeleri olmak üzere Güney Afrika, İrlanda ve İngiltere'ye özel turlar düzenleyen Ampersand şirketinin gezginci kadınlara yönelik hazırladığı “Wander Kadınlar Endeksi-2018” en güvenli ülke olarak Japonya'yı başa koyuyor.

İkinci sırada ise Fransa yer alıyor

Türkiye ise, bu listede ilk 70 ülke arasında bile yok. Tek başına seyahat eden kadın ifadesinin İngilizce karşılığı “solo female travel” diye Google'de 100 milyondan fazla arama yapıldığına dikkat çekiliyor.

Kadın gezginlerin dünya turizminde ağırlığı artıyor

Pinterest sosyal ağ platformunda aynı ifade ile yapılan görüntü paylaşımlarının 2014 yılından itibaren en az 3.5 kat artması turizm sektörünün neden “kadın araştırmalarına” yöneldiğini açıklamaya yeter.

2014 yürürlüğü giren ve Türkiye'nin ilk imzacısı olduğu “İstanbul Sözleşmesi” olarak anılan Avrupa Konseyi'nin “Kadına Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi Sözleşmesi”nden çıkması, Türkiye'nin içinde yer aldığı bu ağır tabloyu netleştiriyor.

Kadın gezginlerin dünya turizminde ağırlığının artması, ülkelerin güvenliği ve toplumsal cinsiyet eşitliği karnelerini izlemeyi zorunlu hale getiriyor.

Suç oranlarına bakılarak hazırlanan listenin ilk sırasında Abu Dabi (BAE) yer aldı

Onu Doha (Katar), Taipei (Tayvan), Quebec (Kanada), Zürih (İsviçre), Dubai (BAE) takip etti. Listeye 8'inci sıradan giren Eskişehir'i, sırasıyla Münih (Almanya), Trieste (İtalya) izledi. Bu liste kentlerin sosyal-ekonomik-kültürel kodları ve yönetişim biçimi hakkında bir fikir veriyor.

Kurduğu üniversite/akademi altyapısıyla Eskişehir'i “aydınlanma kentine” dönüştüren Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, 1999 yılından bu yana kentin anahtarını elinde tutuyor.

Türkiye'den aynı listeye Antalya 61'inci, Bursa 74'üncü, İzmir 77'inci, Ankara 182'inci İstanbul ise 263'üncü sıradan giriyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.