JW Marriott olacaktı… 34 yılda tamamlanamayan bina yıkılıyor

Sarıyer Belediyesi, günün erken saatlerinde “tabut” olarak nitelendirilen 27 katlı dev rezidans inşaatında yıkıma başladı. 34 yıldır kaba inşaat halinde kalan ve 400 konut, 50 ticari alanlık rezidansa dönüştürülmek istenen binanın depreme dayanıksız olduğu vurgulanmıştı.

10/05/2024 15:56
JW Marriott olacaktı… 34 yılda tamamlanamayan bina yıkılıyor

İstanbul’un Sarıyer ilçesine bağlı Hacıosman’da 34 yıldır kaba inşaat halinde olan ve kısa süre önce “rezidans” altında tamamlama inşaatına başlanan dev bina yıkılıyor. Belediye ekipleri, depreme dayanıksız olduğu belirtilen 27 katlı binaya yıkım işlemi için gitti. Çok sayıda polis ekibi de güvenliği sağlaması için çağırıldı. 

27 katlı binanın inşası için ilk ruhsat 1995 yılında alındı ve 27 katlı bir otel inşa edileceği ifade edildi. Yıllardır devam eden hukuki süreçlerde ruhsatları iptal edilen bina için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı 30 Haziran 2019 tarihinde Yapı Kayıt Belgesi verdi. İsmail Arı imzalı habere göre, otel olacağı belirtilerek inşaatına başlanan bina, “JW Marriott” adı altında 400 konut, 50 ticari alanlık bir rezidans projesine dönüştürüldü. Ardından 2023’ün Mart ayında yeniden çalışmalara başlandı.

İnşaat kaçak, bölge SİT alanı

Yıkım işlemine bina içine başlandı. Bölmeler, eklentiler yıkılıyor ardından da dış cephe kaplaması indirilecek.  Sarıyer Belediyesi yetkilileri daha önce BirGün’e yaptığı açıklamada, inşaatın kaçak olduğunu ve bölgenin SİT alanı olduğunu hatırlattı. Ayrıca Belediye yetkilileri, kaba inşaatın 34 yıl boyunda korozyona uğradığını, depreme karşı dayanıklı olmadığını ve ilk depremde bir felaket yaşanabileceğini de vurguladı.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İnşaat Fakültesi tarafından 2 Ekim 2020 tarihinde hazırlanan rapora göre, 27 katlı binanın deprem yönetmeliğine uygun hale getirilmesi için güçlendirilmesi gerekiyordu.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.