İşte Türkiye'deki gecelik turist harcamasının artış nedeni? 

Türkiye’ye gelen ziyaretçilerin gece başına harcamaları, 2023 yılı 2'nci çeyrekte 112 Dolar gibi tarihi yüksek bir seviyeye çıktı. Türkiye daha önce 100 Dolarlık seviyeyi, 10 yıl önce 2013 yılı 2'nci çeyreğinde 103 Dolarla aşmıştı.

07/08/2023 15:21
İşte Türkiye'deki gecelik turist harcamasının artış nedeni? 

2023’te görülen bu gelişme iki önemli unsurdan kaynaklandı. İlki, turizm geliri hesaplamalarında yapılan yukarı yönlü revizyon. Bu yenileme ile gelir % 15 dolayında artış gösterdi.

İkincisi, pandemi ve izleyen dönemde dünya genelinde fiyatların % 5-10 ortalamada artması ve seyahat fiyatlarına yansıması oldu.

Savaşın etkisi ne oldu?

Türkiye fiyatları için olumlu ama dünya için olumsuz diğer önemli neden de, Rusya-Ukrayna savaşı. Turizmdatabank'ta yer alan habere göre, bu dönemde dünyaya kapalı kalan Rus turist için, Türkiye ve birkaç ülkenin dışında tatil seçeneği kalmamasına yol açmış ve fiyatlar bu nedenle de yükselmişti.

Ülke bazında turist harcamaları yayınlanmadığı için savaşın etkisi ölçülemez durumda. Öte yandan savaş, Ukrayna turist pazarını daraltıcı etkide de bulundu. Ancak Ukraynalı turistler, Türkiye’de en düşük kişibaşı harcama sahip olduğundan, etkinin sanıldığı kadar olmadığı söylenebilir.

Rakiplerde durum ne?

2023 yılının ilk yarısında Türkiye’nin ana rakibi İspanya’da gecelik turist harcamaları % 11,2 artarken, Türkiye’de % 11,5 yükseldi. Benzer trend orada da var. Öte yandan İspanya, 2023 martından bu yana Rusya’dan turist alamıyor. Rusya, en iyi sezonunda İspanya’ya 1,5 milyondan fazla turist yolluyordu.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.