İstanbul ziyaretçi girişinde Antalya'yı geçti

İstanbul, yılın ilk yarısında (Ocak-Haziran) gelen ziyaretçi sayısında Antalya’nın önünde yer alıyor. Ocak-Haziran aylarını kapsayan altı ayda Antalya’ya gelen ziyaretçi 4.3 milyon iken aynı dönemde İstanbul’a gelen ziyaretçi sayısı 6.7 milyon oldu.

01/08/2022 13:07
İstanbul ziyaretçi girişinde Antalya'yı geçti

Bu arada İstanbul’a gelenlerin ülkelere göre dağılımında Arap ülkelerinin payı yüzde 19.5. 2018 yılında İstanbul’a gelen toplam ziyaretçiler içinde Arap ülkelerinden gelenlerin payı yüze 25.4 iken bu oran 2021’de yüzde 14.8'e geriledi.

Bu yıl yeniden yükselişe geçen İstanbul’a Arap ülkelerinden gelenler yılın ilk yarısında geçen yılın tamamı kadar oldu. 2021’de yılın tamamında İstanbul’a Arap ülkelerinden gelen kişi sayısı 1.3 milyon iken bu yılın altı aylık döneminde gelenler de 1.3 milyon oldu.

Antalya’ya turist, İstanbul’a akraba ziyaretçi ve transitler geliyor

İstanbul ile Antalya’ya gelen yabancı ziyaretçi sayısında durum böyleyken;  gelenlerin profili ve geliş amaçları farklı. Antalya’ya giriş yapan yabancıların tamamına yakını turist iken ve tatil amaçlı gelirken İstanbul’a giriş yapanlar arasında

başta Bulgaristan olmak üzere çeşitli ülkelerden Türkiye’deki akrabalarını ziyarete gelenler ile başka ülkelere gitmek üzere aktarma yapan transit yolcular, Türkiye’nin diğer şehirlerine örneğin Bursa, Kapadokya gibi yerlere gitmek üzere İstanbul’dan giriş yapanlar da var.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.