İstanbul Başkonsolosluğu: Yaralı Rus vatandaşı yok

Rusya Federasyon Konseyi Başkan Yardımcısı Konstantin Kosaçev, İstanbul'daki patlama nedeniyle Türk halkına taziye mesajını iletti. Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği, 'büyük üzüntü' açıkladı. İstanbul Başkonsolosluğu, yaralananlar arasında ilk belirlemelere göre Rusya vatandaşlarının bulunmadığını belirtti.

13/11/2022 22:34
İstanbul Başkonsolosluğu: Yaralı Rus vatandaşı yok

Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği, Twitter hesabında yayımladığı taziye açıklamasında şöyle dedi:

"İstanbul’da İstiklal Caddesi'nde meydana gelen patlama sonucunda çok sayıda vatandaşın hayatını kaybettiğini ve yaralandığını büyük bir üzüntüyle öğrendik. Vefat edenlerin yakınlarına ve Türk halkına en içten başsağlığı dileklerimizi sunar, yaralılara acil şifalar dileriz."

İstanbul’da İstiklal Caddesi'nde meydana gelen patlama sonucunda çok sayıda vatandaşın hayatını kaybettiğini ve yaralandığını büyük bir üzüntüyle öğrendik. Vefat edenlerin yakınlarına ve Türk halkına en içten başsağlığı dileklerimizi sunar, yaralılara acil şifalar dileriz.

— RusEmbAnkara (@RusEmbTurkey) November 13, 2022

Kosaçev'den 'Türk halkı ve kadim İstanbul sakinlerine en içten başsağlığı'

Rusya Federasyon Konseyi Başkan Yardımcısı Konstantin Kosaçev de RIA Novosti’ye yaptığı açıklamada, İstanbul’daki saldırı nedeniyle Türk halkına taziye mesajını iletti.

Yaşanan terör saldırısı ve organizatörleri konusunda bir şey söylemek için henüz erken olduğunu dile getiren Kosaçev, "Türk halkı ve kadim İstanbul sakinlerine en içten başsağlığı dileklerimi iletiyorum" dedi.

Kosaçev, terörün milliyeti ve sınırı olmadığına dikkat çekerek "Son on yılların tarihine baktığımızda, ne yazık ki, her ülke ve her milletin terörün kurbanı olabildiğini görüyoruz" diye ekledi.

'İstanbul Başkonsolosluk binasında güvenlik önlemleri arttırılmadı'

Rusya’nın İstanbul Başkonsolosluğu’ndan bir yetkili, İstiklal Caddesi’nde meydana gelen patlamada yaralananlar arasında ilk belirlemelere göre Rusya vatandaşlarının bulunmadığını belirterek şu açıklamayı yaptı:

“Türk tarafının verdiği bilgiye göre 13 Kasım’da İstanbul’da İstiklal Caddesi’nde meydana gelen terör saldırısı sonucu 6 kişi hayatını kaybetti, 53 kişi yaralandı. Konsolosluğumuzun elindeki ön bilgilere göre yaralananların arasında Rusya vatandaşları bulunmuyor.”

Yetkili, Sputnik’e açıklamasında, “Patlamanın ardından İstanbul Başkonsolosluk binasının güvenlik önlemleri arttırılmadı” bilgisini verdi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.