İsrail-Filistin savaşı Dubai’nin turizmini vurdu

Dubai'nin gelişen turizm endüstrisi, İsrail ile Hamas arasındaki çatışmanın etkisini hissediyor. Bloomberg, çatışmanın sonuçlarının Dubai üzerindeki sonuçlarının düşünülenden daha büyük olabileceğini yazdı.

11/02/2024 23:24
İsrail-Filistin savaşı Dubai’nin turizmini vurdu

Dubai'nin gelişen turizm endüstrisi, İsrail ile Hamas arasındaki çatışmanın etkisini hissediyor. Bloomberg, çatışmanın sonuçlarının Dubai üzerindeki sonuçlarının düşünülenden daha büyük olabileceğini yazdı. Savaş aynı zamanda bölgenin en büyük markalarından bazılarının boykot edilmesine de yol açtı

Dubai’nin emlak devi Emaar Properties PJSC, konaklama bölümünün dördüncü çeyrek gelirinde %33'lük bir düşüş bildirdi. 900 Milyon Dirhem (245 Milyon Dolar) değerindeki otelleri, tatil ve eğlence mekanları, dönem boyunca şirketin gelirine yaklaşık %11 katkıda bulundu.

Düşüşe savaş neden oldu

Gazete Oksijen'de yer alan habere göre, CI Capital analistlerinden Sara Boutros raporda bu düşüş hakkında, “Segmentin performansını etkileyen İsrail-Gazze savaşından kaynaklanan jeopolitik gerilimlere atfedilebilir ki bu durumun başlangıçta beklediğimizden nispeten daha önemli olduğunu kanıtladı" diye yazdı.

Çatışmanın etkilerinin, binlerce ziyaretçinin emirliğe akın ettiği COP28 toplantısına ev sahipliği yapan şehrin faydalarını muhtemelen dengelemiş olması muhtemel. Bunun etkileri Orta Doğu’da hissediliyor.

Yabancı markalarda uzak duruyorlar

İsrail'in Gazze'deki saldırısını sona erdirmek için daha fazlasını yapmadıkları için ABD ve Avrupa'ya karşı duyulan öfkenin etkisiyle bölgedeki pek çok müşteri büyük yabancı markalardan uzak duruyor, bazılarının satışlarını düşürüyor ve diğerleri için PR sorunları yaratıyor.

İsrail’e yakın bölgelerde rezervasyonlar iptal edildi

Savaşın kızışabileceği korkusu, binlerce otel rezervasyonunun iptal edildiği Ürdün, Mısır ve Lübnan gibi İsrail'e yakın ülkelerdeki turizmi de etkiliyor. Yine de serin kış aylarında otel doluluğunun genellikle %80 civarında seyrettiği Dubai, savaşın olumsuz etkilerinden büyük ölçüde kurtulmayı başardı. Ev fiyatları rekor seviyelere yakın, ofis alanları talebin en yoğun olduğu dönemde ve restoranlar çoğunlukla tamamen dolu.

CI Capital'e göre, Emaar'ın otelleri 2022'deki %69 doluluk oranına kıyasla 2023'te ortalama %72 doluluk oranına ulaştı. Emaar'ın hisseleri, şirketin tüm yıl net gelirinin %70 artarak 11,63 Milyar Dirheme yükseldiğini söylemesinin ardından bu haftayı %3,4 artışla kapadı. Birikmiş satış miktarı 71,8 Milyar Dirheme ulaştı.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.