İsias Hotel'in sahibi gözaltına alındı

Adıyaman'daki İsias Otel'in depremde yıkılmasına ilişkin soruşturma kapsamında otel sorumlusu 4 kişi gözaltına alındı.

15/02/2023 12:57
İsias Hotel'in sahibi gözaltına alındı

6 Şubat'ta Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve 10 ilde etkili olan iki depremde yıkılan binlerce binadan biri de Adıyaman'ın merkezindeki Hacıömer Mahallesi Atatürk Bulvarı'ndaki Grand İsias Otel binası oldu. Sözcü'de yer alan habere göre, İsias Otel’in depremde yıkılmasına ilişkin soruşturma kapsamında otel sorumlusu 4 kişi gözaltına alındı.

Adıyaman Başsavcılığından yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bahsi geçen otel sorumluları ile ilgili derhal soruşturma başlatılmış olup gerekli tüm inceleme ve araştırmalar titizlikle yapılmaktadır.

Soruşturma kapsamında şu aşamada otel sorumluları olan Ahmet Bozkurt, Efe Bozkurt, Amine Bozkurt ve Şule Özbek yakalanmış olup, gerekli işlemleri için Adıyaman ilimize intikalleri sağlanmaktadır.

Sorumlulukları bulunan olası diğer şüpheli/şüpheliler için çalışmalarımız titizlikle devam etmekte ve tüm tedbirler alınmaktadır.”

35 KİŞİLİK KIBRISLI KAFİLEDEN KURTULAN OLMADI

Depreme söz konusu binadan yakalanan 35 kişilik Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) kafilesinden kurtulan olmadı. Ortaokullar arası müsabakalar için kentte bulunurken depreme yakalanan Gazimağusa Türk Maarif Koleji yıldız kız ve erkek voleybol takımlarından 24 öğrenci, 5 öğretmen ve 6 veli yaşamını yitirdi.

KKTC Başbakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada, Türkiye’deki depremde 11 Şubat itibarıyla 35’i Adıyaman’da olmak üzere toplam 48 KKTC vatandaşının hayatını kaybettiği belirtildi.

REHBER KAFİLESİNDEN 28 CAN KAYBI VAR

Depreme otelde yakalanan kafile ise turist rehberi kafilesi oldu. Turist Rehberleri Birliği’nin (TUREB) uygulama eğitimi kapsamında Adıyaman’a giden 43 kişilik ekipten şu ana kadar 28 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Ölenlerin dördünün rehber adayı, 23’ünün rehber, birinin ise kaptan şoför olduğu belirtildi.

Kafileden 12 kişinin sağ olarak çıkarıldığı öğrenilirken, 3 kişinin durumu ise henüz netlik kazanmadı. Otelin deprem öncesinde Emniyet’e gerekli bildirimi yapmadığı için otelde deprem sırasında kaç kişinin bulunduğunun bilinmediği belirtiliyor.

OTELİN SAHİPLERİ KİM?

Adıyaman Başsavcılığından yapılan açıklamada, Kahramanmaraş merkezli depremlerde yıkılan İsias Otel ile ilgili basında ve kamuoyunda yanlış bilgilerin aktarıldığı belirtildi.

Ticaret Sicil Gazetesi'ne göre, 10 katlı otelin bağlı bulunduğu İsias Otelcilik Turizm ve Taşımacılık İnşaat Ticaret Sanayi Anonim şirketinde büyük ortak konumunda Mehmet Fatih Bozkurt bulunuyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.