İrlandalılar’dan dişçi randevulu tatil oyunu

İrlandalı turistler, tatillerde ülkenin seyahat yasağını atlatmak için İspanyol adası Tenerife'de diş kontrolü randevusu alıyor.

16/02/2021 12:43
İrlandalılar’dan dişçi randevulu tatil oyunu

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, Dublin havalimanında onlarca yolcu, Tenerife'ye, güzel havası için değil, azı ve kesici dişlerini kontrolden geçirmek amacıyla gittiğini belirten belgeler hazırlıyor ve bunları sınır görevlilerine gösteriyor.

İrlanda'nın mevcut koronavirüs kısıtlamaları kapsamında yurtdışı yolculuklarına izin verilen istisnai nedenlerden biri bu tür tıbbi randevular. RTE Radio 1'a konuşan Clinica Dental'dan (Diş Kliniği) hasta karşılama görevlisi Roberta Beccaris, şunları söyledi:

Randevu alıyor ama gelmiyorlar 

"İrlandalıların tedavi için gelmesine alışığız ancak randevuları için yazılı doğrulama isteyenlerin sayısının garip olduğunu düşünüyoruz ve sonra da gelmiyorlar. Artık bunun sadece buraya tatile gelebilmek için bir bahane olduğunu anlıyoruz. Randevuları ihtiyacı olan ve acı içindeki kişilerin elinden alıyorlar."

Dublin Havalimanı'ndaki sınır görevlileri de, tatil beldelerine giden yolcuların yüzde 40'ının diş hekimi randevusu belgesi bulunduğunu söyledi.

2 Bin Euro para cezası alabilirler

Pek çok turist, kontrol randevularının hatalı veya gereksiz olduğunun ortaya çıkması durumunda 2 Bin Euro'ya (yaklaşık 17 Bin TL) kadar yerinde para cezasına çarptırılacakları hakkında uyarılmalarına rağmen, risk alarak yolculuklarına devam ediyor.

Garda (İrlanda ulusal polisi -ed.n.) Komiseri Drew Harris, yetkililerin artık yaklaşımlarını değiştirdiğini söyledi.

Uyarılar üzerine geri dönenler oluyor

Harris şöyle konuştu:

"Yolculuklarına devam edenler hakkında yasal işlem başlatılabileceği konusunda uyarıyoruz ve Tenerife'deki bir dişçi randevusunu makul bir gerekçe olarak görmüyoruz.  İnsanlara, 'Bu seyahat için makul bir gerekçe değil ve yolculuk etmemenizi tavsiye ediyoruz. Eğer yolculuğunuza devam ederseniz, sonuçta mahkeme celbi gerektirecek iki farklı suç işlemiş sayılabilirsiniz' diyoruz.

Seyahate gidenlerin sabıka kaydı, hapis tehlikesi veya belirlenmiş bir cezadan çok daha ağır olan ertelenmiş bir cezayla sonuçlanabilecek bir duruma düşmek yerine gerçekten geri döndüklerini gördük."

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.

İlginizi Çekebilir