İran’daki internet sıkıntısı, Van’da otel rezervasyonlarını vurdu

Sınır komşusu olması nedeniyle özellikle İranlıların tercih ettiği Van’da bu yıl turizm sezonu, hareketli geçti. İran’daki olaylardan dolayı ülkede yaşanan internet sıkıntısı ise, ekim ayı sonrası için otellerdeki rezervasyonları etkiledi.

13/10/2022 14:36
İran’daki internet sıkıntısı, Van’da otel rezervasyonlarını vurdu

Pandemi nedeniyle sınır kapılarının kapalı olduğu yaklaşık 2 yılda kente gelemeyen İranlılar, bu sene esnafın yüzünü güldürdü. Van’ın İran’a açılan Saray ilçesindeki Kapıköy Gümrük Kapısı’ndan giriş yapan turistler, ekim ayında da otelleri doldurdu.

Kente gelen turistler, Van’ın tarihi ve turistik yerlerini gezerken, alışveriş yapıyor ve eğlence mekanlarında eğleniyor.

İnternet sıkıntısı rezervasyonları etkiledi

İran’daki olaylardan dolayı ülkede yaşanan internet sıkıntısı ise ekim ayı sonrası için otellerdeki rezervasyonları etkiledi.

VANOTED Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Yüksel, İran’dan gelenlerin Van’daki otellerin doluluk oranlarını artırdığını fakat ülkedeki olaylar nedeniyle yaşanan internet sıkıntısı yüzünden kasım ayı için rezervasyonların düştüğünü söyledi.

“Düzelirse rezervasyonlar tekrar eski durumuna dönecektir”

Sorun devam ederse daha az İranlı turistin kente geleceğini belirten Yüksel, “İran’daki turistler daha çok sosyal medya üzerinden, interneti kullanarak rezervasyon yapıyorlar. Oradaki acenteler aracılığıyla buraya geliyorlar. Şu an çok kısıtlı internet var. İnşallah bir an önce internet düzgün bir şekilde eski haline döner de rezervasyonlar tekrar eski düzende devam eder.

Şu anda doluluk oranları yüksek ama böyle giderse kasım ayı için sadece yerli turistimiz gelecek, çok az İran vatandaşı gelecektir çünkü rezervasyon yapmadıkları zaman sayı azalıyor. Tabi internet belki yakın zamanda da çözülebilir. İnşallah düzelirse rezervasyonlar tekrar eski durumuna dönecektir.“ dedi. 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.