İngiltere uluslararası seyahatler için nasıl bir yol izleyecek?

Avrupa Birliği'nin aşı yaptıranlara ve salgın durumu iyi olan ülkelerin vatandaşlarına kapılarını açma planları İngilizleri umutlandırdı. Ancak Londra hükümeti yurt dışı kaynaklı vakaların adadaki olumlu gidişatı sarsmaması için 3 kategorili plan üzerinde çalışıyor.

04/05/2021 12:35
İngiltere uluslararası seyahatler için nasıl bir yol izleyecek?

Hayatın kademeli olarak normale dönmeye başladığı İngiltere'de uluslararası seyahat yasaklarıyla ilgili kararın bu hafta açıklanması bekleniyor. Başbakan Boris Johnson, normalleşme süreciyle ilgili yol haritasını açıkladığında uluslararası ulaşımın 17 Mayıs'ta başlayabileceğini duyurmuştu.

Planlar kapsamında, bu tarihten itibaren ülkeler, farklı kurallar içeren ve yeşil, sarı ve kırmızı olarak adlandırılan 3 kategoriye ayrılacak. "Trafik ışığı sistemi" olarak de bilinen uygulamaya göre yeşil listedeki ülkelerden gelen yolcular için 10 günlük karantina zorunluluğu kalkacak. Sarı listedeki ülkelerden gelenler için mevcut karantina kuralı devam edecek. Kırmızı listedeki ülkelerden seyahat edenler ise İngiltere'ye vardıklarında, masraflarını kendileri karşıladığı bir otelde 10 gün karantinada kalmak zorunda.

Halkın yarısından fazlasının aşılandığı İngiltere, vaka ve can kaybı açısından AB ülkelerine göre çok daha iyi konumda. Ancak yerel basında çıkan haberlere göre bu durum AB'nin İngiltere'ye sınırlarını açması için yeterli olmayabilir. Sancılı bir süreçten sonra birlikle yollarını ayıran Londra'dan mütekabiliyet ilkesine uyuması beklendiği söyleniyor. Diğer bir değişle, AB'nin Ingilizlere kapıları açması halinde, İngiltere'nin de tüm AB vatandaşlarının ülkeye girişine izin vermesi gerekecek.

Oysa konuya yakın kaynaklara göre, İngiliz hükümetinin üzerinde çalıştığı yeşil listede 27 AB ülkesinden en fazla 10'unun yer alması kuvvetle muhtemel.

2. ve 8. gün Covid-19 testi kuralı

İngilizleri endişelendiren diğer bir kuralsa şu ana geçerli olan "zorunlu 3 test yaptırma" uygulaması. Mevcut duruma, ülkeye varan eden tüm yolculardan, seyahatten 72 saat önce PCR testi yaptırmaları isteniyor. Bunun yanı sıra ülkeye vardıktan sonra 10 günlük karantina sürecinin 2'inci ve 8'inci günlerinde de test yapma zorunluluğu bulunuyor. Bu testlerin gümrük kapısına varmadan sipariş edilmesi ve ücretinin ödenmiş olması gerekiyor. Yalnızca Sağlık Bakanlığının onayladığı firmalardan alınabilen 2. ve 8. PCR testlerinin ücreti 100 ile 400 sterlin arasında değişiyor.

Karantina süresini 10 günden 5'e indirmek isteyenler ise ayrı bir test yapıp, sonucun negatif çıkması halinde karantinalarını yarıda bitirebiliyor.Covid-19 testlerinin fiyatları göz önünde bulundurulduğunda 4 kişilik bir ailenin tatil masraflarının en az 400 sterlin artması söz konusu. Dolayısıyla yaz tatilini iple çeken İngilizler 3 test zorunluluğunun kalkmasını istiyor.

Ülkelerin hangi listede olacağına dair fikir veren hükümet, test kuralının kalkıp kalmayacağı ile ilgili henüz bir imada bulunmadı.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.