İngiltere'den yeni karar... Tam aşılı yolcuları alacak

İngiltere, Türkiye dahil 37 ülkeden gelen tam aşı uygulanmış yolcuları alacağını duyurdu. İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps yaptığı açıklamada, yeni kuralların 11 Ekim Pazartesi gününden itibaren uygulamaya konulacağını duyurdu.

07/10/2021 20:02
İngiltere'den yeni karar... Tam aşılı yolcuları alacak

İngiltere Ulaşım Bakanlığı, İngiltere'ye gidecek yolcularla ilgili yeni kararlarını açıkladı. Türkiye kırmızı listeden çıkarıldı.

Türkiye dahil 37 ülkeden İngiltere'ye gidecek yolcular, tam aşı şartını yerine getirdiği takdirde ülkeye girebilecek.

İNGİLTERE, TÜRKİYE’DEKİ AŞILARI TANIYACAK

İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps yaptığı açıklamada, yeni kuralların 11 Ekim Pazartesi gününden itibaren uygulamaya konulacağını duyurdu.

Shapps, Türkiye, Hindistan ve Gana’nın da bulunduğu 37 ülkedeki Covid-19 aşılamasının İngiltere’deki aşılama ile eşdeğer olarak tanınacağını duyururken, bu ülkelerden tamamen aşılanmış olarak İngiltere'ye gelen kişilerin karantina uygulaması gerekmediğini belirtti.

Shapps seyahat listesinde yapılan son güncellemelerin “ileriye doğru büyük bir adım” olduğunu açıkladı.

TÜRKİYE 3 HAFTA ÖNCE KIRMIZI LİSTEDEN ÇIKMIŞTI

İngiltere hükümetinin pandemi nedeniyle seyahat edilmemesini önerdiği kırmızı listede en son Brezilya, Arjantin, Meksika, Afganistan da dahil olmak üzere 54 ülke bulunuyordu.

Hükümet en son 3 hafta önce yaptığı güncelleme ile Türkiye’yi de kırmızı listeden çıkarmıştı. Kırmızı liste kurallarına göre, listede bulunan ülkelerden İngiltere’de gelen kişilerin 2 bin 285 sterlin ödeyerek 11 gece boyunca otel karantinası uygulaması gerekiyor.

Kırmızı listede bulunmayan ülkelerden tamamen aşılanmış olarak gelen kişilerin ise herhangi bir karantina uygulama zorunluluğu bulunmuyor.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.