Dünyada turist savaşları... Türkiye çok yoğun bir diplomatik baskı uyguluyor

İngiltere hükümetinin, 6 Temmuz'dan sonra açmaya hazırlandığı seyahat koridorunda Türkiye’nin de olacağı belirtiliyor.

29/06/2020 12:46
Dünyada turist savaşları... Türkiye çok yoğun bir diplomatik baskı uyguluyor

İngiltere'de gündem, turizm ve yurt dışı tatilinde gidilmesine izin verilecek ülkeler. İngiliz yetkililer İspanya, Fransa, İtalya ve Yunanistan'a yeşil ışık verirken, Türkiye'nin durumu ile ilgili detaylar kamuoyu ile paylaşıldı.

Corona virüsü salgınında vaka sayısı 10 milyonu geçerken özellikle Avrupa’da havaların ısınmasıyla birlikte ülkenin gündemi ne Covid-19 ne işsizlik. İngiltere kamuoyu, Dışişleri Bakanlığı’nın yaz tatilinde hangi ülkelere gitmeye izin vereceğini merak bekliyor.

111 gün sonra yurt dışına çıkabilecekler

İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın ülke dışına çıkma yasağı getirmesinden tam 111 gün sonra 6 Temmuz itibariyle İngilizler yurt dışına çıkarak tatile gidebilecek. Henüz hangi ülkelere resmi olarak izin verildiğine dair net bir açıklama yapılmazken, İspanya, Fransa, İtalya ve Yunanistan’a izin çıkması bekleniyor.

İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden Independent, elde ettiği veriler ve kulislerdeki iddiaları göz önünde bulundurarak, İngiliz vatandaşları için güvenli ülkeleri sıraladı.

Diplomatik kaynakların iddiasına göre Avusturya, Belçika, Hırvatistan, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Almanya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Polonya, Slovakya ve Slovenya gibi ülkelere İngiliz vatandaşlarının gitmesi için ikinci aşamada izin çıkacak.

Türkiye ve Portekiz bastırıyor 

Independent, özellikle son dönemde başkent Lizbon’da vaka sayısının artış göstermesi dolayısıyla Portekiz’e ilk aşamada izin verilmeyeceği belirtilirken, Portekizli yetkililerin bu konuda baskı yaptığını yazdı.

Independent, Ankara-Londra hattında da müzakerelerin yoğun bir şekilde ilerlediğini yazdı. Gazete, “Avrupa Birliği dışındaki en popüler turizm merkezlerinden biri olan Türkiye’de de son iki haftada az biraz vaka sayısında artış oldu. Fakat Türkiye’de de ülkeye girişe izin çıkarılması için yoğun bir diplomatik baskı uygulanıyor” ifadesini kullandı.

Türkiye'nin adı telaffuz ediliyor

Öte yandan BBC Türkçe’de yer alan haberde Türkiye’nin de seyahat koridorundaki ülkeler arasında yer alacağı öne sürüldü. Henüz resmi olarak konuyla ilgili bir açıklama yapılmazken, İngiltere’nin devlet televizyonu BBC’ye konuşan hükümet kaynakları, seyahat koridorunun açılacağı ülkelere tatile gidenler için dönüşte 14 günlük karantina kuralının uygulanmayacağını açıkladı.

Henüz resmen açıklanmasa İngiltere’den ismi haberlerde telaffuz edilen bazı ülkeler için rekor sayıda tatil rezervasyonu yapıldı. Turizm şirketi TUI’den (Touristik Union International) bir yetkili, BBC’ye yaptığı açıklamada hükümetin kararını “ileriye dönük çok pozitif bir adım” olarak yorumlarken, “Sadece bu hafta içinde rezervasyonlarda yüzde 50 artış oldu. İspanya ve Yunanistan, bu yaz en popüler tatil adresleri olacak gibi görünüyor” dedi.

Lastminute.com adlı internetten tatil rezervasyonu yapan şirket ise geçen haftaya göre satışlarda yüzde 80 artışın gerçekleştiğini, bunda İspanya’nın İngiltere’den gidecek turistlere karantina uygulamasını kaldırmasının etkili olduğunu açıkladı.

Yorumlar