İngiltere'den 6 ülkeye vize muafiyeti

İngiltere, 2025 yılına kadar uygulanacak olan dijital sınıra geçiş projesi kapsamında, 6 Arap ülkesinin vatandaşlarına vize muafiyeti getirmeye karar verdi.

02/01/2024 13:10
İngiltere'den 6 ülkeye vize muafiyeti

İngiltere, 2025 yılına kadar uygulanacak olan dijital sınıra geçiş projesi kapsamında, 6 Arap ülkesinin vatandaşlarına vize muafiyeti getirmeye karar verdi. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Umman, Bahreyn ve Ürdün vatandaşları, yeni yıldan itibaren İngiltere'ye vizesiz giriş ayrıcalığına sahip olacaklar.

Bu karar, İngiltere'nin göç politikasındaki önemli bir değişikliği ve sınırlarını şekillendiren "elektronik seyahat izni" projesinin bir adımını temsil ediyor.

22 Şubat 2024 tarihinden sonra hayata geçirilecek

İngiltere'nin e-devlet uygulamasının göç bölümünde yer alan bilgilere göre, 22 Şubat 2024 tarihinden sonra hayata geçirilecek olan bu proje ile Katar vatandaşları hariç, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Umman, Bahreyn ve Ürdün vatandaşları, 10 Sterline iki yıl boyunca İngiltere'ye serbestçe girebilecekler.

Bu ülkelerin vatandaşları daha önce de "vize muafiyet belgesiyle" İngiltere'ye seyahat edebiliyorlardı. Ancak, yeni proje kapsamında bu belgeye olan başvuru süreci daha da basitleştirilmiş durumda. Airporthaber'in aktardığına göre, önceki koşullar arasında yer alan "İngiltere ziyaret vizesi almış olmak, uçuş bilgileri ve kalacak yer rezervasyonu" gibi gereksinimler kaldırıldı.

Kararın ekonomik etkileri

İnternet üzerinden yapılan başvurularda artık vatandaşlardan bu koşulları sağlamaları beklenmeyecek. Elektronik seyahat izniyle Körfez İşbirliği Ülkeleri ve Ürdün vatandaşları, konsolosluklara başvurup vize beklemeksizin, banka ve adres bilgileri, gelir ve iş durumunu gösteren kanıtlarla İngiltere'ye giriş serbestliği elde edecekler.

Bu kararın ekonomik etkileri de dikkate alındığında, geçen yıl 790 bin Arap turistin İngiltere'yi ziyaret ettiği ve ülkede 2 Milyar Sterlin harcama yaptığı belirtiliyor. İngiltere hükümeti, vizesiz seyahat imkanının, Arap turistlerin ülkeye olan ilgisini artırarak İngiltere ekonomisine önemli bir katkı sağlayacağını ifade ediyor.

Ayrıca, bu kararla birlikte, 10 Sterline iki yıl boyunca geçerli olacak vizesiz giriş serbestliği, Arap ülkelerinden gelen ziyaretçilere 6 ay boyunca ülkede kalabilme, iş takibi yapma, eğitim alma ve tedavi olma imkanları sunacak.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.