İngiltere’den 1 milyon koltuk sözünü aldık

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, "Thomas Cook 2019 için İngiltere'den Türkiye'ye 820 bin civarında koltuk planlamış. Bu 820 bin koltuğa istinaden 2020 itibariyle şu ana kadar sözlü mutabık kaldığımız 1 milyon koltuk var. Bizim hedefimiz 1 milyon 100 bin koltuğa çıkmak" dedi.

03/10/2019 12:55
İngiltere’den 1 milyon koltuk sözünü aldık

"Thomas Cook'un iflasının ardından endişeleri dile getirmek yerine harekete geçtik" diyen Bakan Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu anlık sıkıntıyı çözmek için yapacağımız bir proje, ama önemli olan 2020 yılı elbette. Bu tarz bir büyük tur operatörü pazardan ayrıldığı zaman durumu kurtarmanın yolu iki tanedir. Bir tanesi, pazara yeni oyuncuların girmesini sağlarsınız; ikincisi ise pazardaki mevcut oyuncuların kapasitelerinin artırılmasını temin edersiniz.

Bu bağlamda en önemli yer İngiltere bizim için. Çünkü Thomas Cook’un en kuvvetli olduğu, en yoğun yolcu verdiği destinasyon aslında İngiltere’ydi.

Thomas Cook, İngiltere'den 2019’da 820 bin civarında koltuk planlamış 

İngiltere’den geçen sene yaklaşık 820 bin civarında koltuk, yani 2019’da 820 bin civarında koltuk planlamış Thomas Cook. Bizim minimum 820 bin koltuk yaratmamız lazım ki ekstra bu seneye istinaden İngiltere’den gelen kaybı karşılamış olalım.

Biz bu krizin başladığı ilk andan itibaren endişeleri dile getirmek yerine harekete geçtik. Mevcut hem yeni oyuncularla, hem mevcut tur operatörleriyle görüşmeye başladık. Onlarla sözlü olarak bir mutabakat sağladıktan sonra bu hafta hepsini Ankara’ya davet ettik ve hepsiyle görüştük.

Bizim hedefimiz 1 milyon 100 bin koltuğa çıkmak

Bu 820 bin koltuğa istinaden 2020 itibariyle şu ana kadar sözlü mutabık kaldığımız 1 milyon koltuk var. Bizim hedefimiz 1 milyon 100 bin koltuğa çıkmak.

Şu anda hepsi protokole dökülüyor, mutabakatlarını yaptık, protokollerini de bu hafta içinde, en geç önümüzdeki hafta içinde tamamlayacağız ve önümüzdeki hafta biz net bir şekilde İngiltere’den bizim hangi havalimanımıza ne kadar ilave koltuk konacağını, hangi firma üzerinden konacağını da açıklayacağız.

Thomas Cook rezervasyon kaybına neden olmayacak

Burada en çok hassasiyetle durduğumuz yer Dalaman. Özellikle Dalaman’a uçmaları için baskı yapıyoruz, onları motive ediyoruz tur operatörlerini tanıtım desteği verme konusunda.

Dalaman’ın İngiltere pazarından aldığı pay yüksek. Eğer biz Dalaman’la ilgili İngiltere pazarında önlem alamazsak, önümüzdeki sene Dalaman’da sıkıntı çekeriz. O yüzden onlar da rahat olsunlar, biz ağırlıklı olarak Dalaman’a koltukları koyuyoruz. Ben başından beri söylüyorum, endişe ederek vakit kaybetmeden önemli olan eyleme geçmemiz. Gerekli hareketleri yaptık, yapmaya da devam edeceğiz.

İngiltere’ye konsantre olduk

İngiltere dışında Almanya, Belçika, Hollanda gibi pazarları da var. Ama Almanya özellikle çok önemli değil, rakamsal boyutu yüksek ama yeri doldurulması çok daha kolay. Çünkü orada çok fazla oyuncu var ve çok fazla da havayolu var uçan, tarifeli sefer düzenleyen. Orada çok daha hızlı ve rahat bir çözüm olacağı için biz öncelikle İngiltere’ye konsantre olduk.

Ama Thomas Cook’tan dolayı Türkiye, 2020 itibariyle bir koltuk kaybına veya rezervasyon kaybına uğramadan aşacak bu sıkıntıyı.”

Yorumlar