İngiliz turistin tazminat oyunu!

Fethiye ve Marmaris çevresindeki oteller başta kötü niyetli İngiliz turistler olmak üzere organize oyunlarla boğuşuyor. Bazıları, kaza süsü verilmiş hareketlerle otelde ya son gün şikâyetçi oluyor veya şikayetini ülkesine gidince yapıyor. Sadece Marmaris'te bir sezonda otellerin 1-1,5 milyon poundu bu yolla kesintiye uğruyor.

14/07/2022 09:40
İngiliz turistin tazminat oyunu!

Turizm sektörü, pandemi durgunluğu kayıplarını yoğun turist akışıyla karşılamaya çalışırken, diğer yandan da kötü niyetli turistlerin 'kaza' oyunlarına ödedikleri yüz binlerce pound yüzünden sıkıntı çekiyor. Türkiye Gazetesi’nden Canan Eraslan’ın haberine göre İngiliz turistler, tatil için genellikle Fethiye ve Marmaris bölgesini seçiyor. Bazıları ise kaza senaryosu yazıyor, bunu başarıyla oynuyor, ülkesine döndüğünde ya da tatilinin son gününde şikayetçi oluyor. Bu yolla ya tatilini bedavaya getirmiş oluyor, bazen de cebine de ekstra para koymuş olarak dönüyor

Dünyaca ünlü dev turizm acentesi TUI "Yer ıslaktı, kaydım düştüm, hastaneye gittim, merdiven kaygandı" diyen turistlerin hastaneye gittiklerini, havuzdan mikrop kaptıklarını, hatta manevi olarak zarar gördüklerini iddia ediyor ve otellerin alacaklarından turist başına 5-10 bin poundluk kesintiler yapıyor. Ancak bu iddialarla ilgili belge gösterilmediği için otel sahibi de sigortadan bu bedeli tahsil edemiyor. Son olay, bir otel müdürünün kamera görüntülerini izlerken, düşme senaryosunu başarılı şekilde oynayan bir anne-kızın görüntülerini tespitiyle ortaya çıktı.

KÖTÜ NİYETLİLER ÇETE GİBİ

Bölgede konaklama ve yeme içme sektöründe faaliyet gösteren, İstanbul Ticaret Odası'nın da üyesi olan Musa Evin "Bir arkadaşımız 300 bin (6 milyon), bir diğeri 600 bin poundluk (12 milyon lira) ödemeler yapmış. Bunların çok büyük bir kısmı, kaza süsü verilmiş veya havuzdan mikrop kapmış, yemekten midesi bozulmuş gibi senaryolar sebebiyle. Turistler geliyor, dönüşte tatilini bedavaya getirdiği gibi üstüne cebine ekstra para ekleyerek gidiyor" dedi.

Bölgede otelcilik yapmakta olan Mustafa Çoban ise "25 yıldır zaman zaman kötü niyetli tatilcilerle karşılaşıyoruz. Son 10 yılda bu gibi olaylarda büyük artış yaşandı. Kayıp düştüğünü söyleyenler, odaya böcek götürüp fotoğrafını çektikten sonra odasında haşere olduğunu iddia edenler dahi oldu. Hatta bazıları ülkesine dönüyor, aile hekimine gidip midesinin bozulduğu iddiasıyla rapor alıyor ve bu raporla tazminat talep ediyor. Ne tahlil var, ne tetkik, ne de doktora ödendiği iddia edilen bedelin faturası. Halbuki zehirlenme benzeri olay için, o gün orada konaklayanların yüzde 10'unda aynı şikayetin olması gerek. Dünyanın en büyüğü olan TUI, bizden de bu gibi ispatı olmayan iddialarla en büyük tazminatı alan operatör. Bize 'müşteri hastaneye gitmiş, psikolojisi bozulmuş, ödeme yapmış, ona parayı ben ödedim' diyerek bize yapması gereken ödemeden yüz binlerce pound kesti. Sadece bizden kesilen 8 yıllık tutar 750 bin poundu (16 milyon lira) buldu" dedi.

Çoban, Marmaris yöresinde her yıl otelcilerin 1-1,5 milyon poundunun bu şekilde kesildiğini, otelcinin haksız yere uğradığı zararın büyük olduğunu söylüyor. Mustafa Çoban, bu cezaları kendilerine kesen TUI'nin aynı yıl aynı zamanda otellerine "Herşey Dahil 3 Yıldız Aile Oteli kategorisinde dünya birinciliği, ikinciliği, üçüncülüğü ödülleri" verdiğini, bunun büyük bir tezat olduğunu dile getirdi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.