İlginç denklem... Bu kez Türkiye, Rus turizmini ayakta tutan ülkelerin başında yer aldı

Rusya’da faaliyet gösteren dev çevrimiçi seyahat servisi Travelata, tüm yaptırımlara rağmen başta Türkiye olmak üzere Mısır ve Tayland’ın Rusya turizm sektörünün toparlanmasına yardımcı olduğunu açıkladı.  

22/12/2022 22:49
İlginç denklem... Bu kez Türkiye, Rus turizmini ayakta tutan ülkelerin başında yer aldı

Şirketin yaptığı araştırmanın sonuçları, Türkiye, Mısır ve Tayland tur satışlarının bu yılın dördüncü çeyreğinde 2021’e göre yüzde 60’lık Rus turizm sektörünü canlandırdığını gösterirken, analistlere göre bu oran aslında pandemi öncesi dönemde kaydedilen sonuçlara geri dönüş anlamına geliyor.

Tur operatörlerinin en çok tatil turu satışı gerçekleştirdiği destinasyonun Türkiye olduğuna dikkat çeken Travelata uzmanları, ancak bu destinasyonun geçen yıla kıyasla yüzde 7 kayıp yaşadığına da vurgu yaparken, buna rağmen toplam rezervasyon sayısının yüzde 37’sini oluşturduğunu kaydetti.

Türkiye tatil turlarında ortalama maliyet 95 Bin Ruble'den 149 Bin Ruble'ye yükseldi

Daha pahalı hale gelen Türkiye tatil turlarında ortalama maliyet 95 Bin Ruble'den 149 Bin Ruble'ye yükseldi.  Gazetem.ru'da yer alan habere göre, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da organize turistler arasında ikinci sırada yerli tatil beldelerinin yer aldığı görülürken, toplam tur satışlarının yüzde 26’sının Rus tatil beldeleri için gerçekleştiği belirtildi.

Rusya’daki tatil fiyatlarının ise, Türkiye kadar keskin bir şekilde yükselmediği gözlemlenirken, son bir yılda Rusya’da tatil maliyeti ortalaması 43 Bin Ruble'den 49 Bin Ruble'ye yükseldi. Mısır ise geleneksel olarak üçüncü sırada yer alırken, Rusların yüzde 16’sı bu yıl Kızıldeniz’e gitmeyi tercih etti.

Geçen yıl tatilcilerin yüzde 17’si Mısır’a gitti 

Geçen yıl tatilcilerin yüzde 17’sinin Mısır’a gittiğini hatırlatan uzmanlar, bu ülkedeki tatil turu ortalama maliyetinin ise, 90 Bin Ruble'den 110 Bin Ruble'ye çıktığını aktardı.

Üst üste ikinci yıl dördüncü sırada yer alan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve beşinci sıradaki Tayland’ın 2022 yılının en popüler yurtdışı tatil destinasyonları listesinde ilk 5’i kapattığı görülürken, uzmanlar, Tayland’ın COVID-19 kısıtlamalarını tamamen kaldırarak taleplerde artış sağladığını, ancak diğer popüler destinasyonlar arasında 180 Bin Ruble'lik en yüksek ortalama tatil maliyetine sahip olduğunu da vurguladı.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.